Zmiany skórne

Zmiany skórne-podstawowe informacje

 

Istnieje ogromna różnorodność zmian skórnych. Miewają różny kolor, kształt i wielkość, mogą być wypukłe lub płaskie, ich powierzchnia może być gładka lub chropowata. Czasem wywołują odczucia takie jak na przykład ból, świąd, etc.                                                                                                                                                                                                            Podstawową metodą diagnozowania zmian skórnych jest badanie dermatoskopowe. Pozwala ono odpowiedzieć na pytanie, czy zmiana powinna zostać usunięta, a jeśli tak, jaką metodą należy się posłużyć. Nie wszystkie zmiany skórne są niebezpieczne, ale mimo braku wskazań zdrowotnych, mogą być usuwane ze względów estetycznych. Niemniej istnieje grupa zmian, które trzeba zniszczyć lub usunąć.  W sytuacjach wątpliwych zaleca się weryfikację diagnozy dermatoskopowej, przez wykonanie badania histologicznego, które polega na mikroskopowej ocenie  zmiany.

ZMIANY SKÓRNE – RODZAJE

Istnieje duża rozmaitość zmian skórnych oraz różna częstotliwości ich występowania, dlatego trudne jest wymienienie  i opisanie wszystkich typów. Poniżej znajdują się linki do opisów zmian najczęstszych, najgroźniejszych i budzących najwięcej niepokoju:

Więcej informacji na temat zmian skórnych znaleźć można w dziale dermatochirurgia.

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie zmian skórnych oraz zmian położonych w tkance podskórnej może być przeprowadzone metodą wycięcia chirurgicznego skalpelem lub za pomocą lasera CO2, a także przez łyżeczkowanie lub krioterapię.

W Epi-Centrum najczęściej stosujemy dwie pierwsze z wymienionych metod. Procedura zabiegowa obejmuje konsultację z lekarzem, na której pacjent jest kwalifikowany do odpowiedniej metody usunięcia zmiany, ponadto omawiany jest przebieg zabiegu, czas i sposób gojenia oraz przewidywany wygląd blizny. Na konsultacji podejmowana jest decyzja, czy konieczne jest badanie histopatologiczne.

zarezerwuj wizytę

CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?

REZERWUJ