Choroby paznokci

Opuszki palców i paznokci to najczęściej uszkadzane miejsca dłoni, a ich urazy to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty w gabinetach zabiegowych. Zazwyczaj powstają wskutek przytrzaśnięcia drzwiami, uderzenia młotkiem, skaleczenia nożem, piłą, kosiarką. Prawidłowe zaopatrzenie pierwotne urazu daje znacznie lepszy wynik niż leczenie i korekcje odroczone.

Oferujemy chirurgiczne i zachowawcze leczenie schorzeń stóp i paznokci

Wykonujemy:
przeszczepy paznokci wraz z macierzą i łożyskiem, plastykę zniekształconych paznokci, plastykę odwarstwionej płytki paznokciowej,
plastykę wrastających paznokci, plastykę wałów paznokciowych, korekcję wkręcających paznokci.

Usuwamy :
znamiona barwnikowe skóry i spod płytki paznokciowej, guzy i torbiele palców, brodawki wirusowe skóry i okołopaznokciowe.

Diagnozujemy:
choroby zapalne skóry i paznokci – łuszczycę, wyprysk, liszaj płaski, znamiona barwnikowe skóry stóp, dłoni i paznokci,
infekcje bakteryjne, grzybicze i drożdżakowe stóp i paznokci.

Leczymy :
grzybicę, infekcje bakteryjne, drożdżakowe i wirusowe, choroby zapalne stóp, nadpotliwość stóp.

Zapraszamy do współpracy gabinety podologiczne.

Przeszczep płytki paznokciowej

Wskazaniem do przeszczepu płytki paznokciowej jest jej brak. Najczęstszymi przyczynami braku płytki są: urazy, infekcje, zabiegi chirurgiczne, wady wrodzone. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Z palca stopy pobierany jest fragment lub całość płytki paznokciowej wraz z łożyskiem, macierzą i obrąbkiem skórnym, wszywany następnie w przygotowane miejsce na palcu dłoni. Czas gojenia około trzech tygodni, paznokieć odrasta około 9 miesięcy.

Efekt kosmetyczny po takim zabiegu jest z reguły dobry, zależy on od stopnia uszkodzenia paliczka dystalnego palca, pierwotnej wielkości brakującego paznokcia, możliwości dobrania pod względem szerokości i długości paznokcia ze stopy.

 Odwarstwienie płytki paznokcia – onycholiza

Polega na braku przylegania, odstawaniu płytki paznokciowej od podłoża, najczęściej na skutek uszkodzenia łożyska paznokcia. Powodów uszkodzenia łożyska może być wiele. Najczęstsze przyczyny to: uraz, infekcja, choroby układowe np.łuszczyca.

Jeśli przyczyną jest infekcja, konieczne jest  wdrożenie leczenia farmakologicznego i ewentualne odtworzenie zabiegowe łożyska paznokcia. W Przypadku „czystych” – odwarstwień wykonujemy :

– plastykę łożyska

– usunięcie blizny z łożyska

– przeszczep fragmentu łożyska

– u części pacjentów wystarczy jednak zdjęcie narastającego naskórka i odświeżenie łożyska, co pozwala na prawidłowy wzrost i przyleganie płytki

Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Czas gojenia to ok 2 tygodni.

Paznokcie z odwarstwioną płytką

Zniekształcenie płytki paznokciowej

Na skutek urazu i wtórnej infekcji grzybiczej dochodzi do tego typu deformacji płytki paznokciowej.

Najczęściej na początku jest to uraz mechaniczny – uderzenie, ucisk przez buty, krwiak podpaznokciowy, często przyczyną jest zabieg chirurgiczny tzw „zdjęcie paznokcia”  W okresie gojenia dochodzi do zainfekowania grzybami i to prowadzi do deformacji.

Leczenie polega na antybiotykoterapii przeciwgrzybiczej, oczyszczeniu i ścieńczeniu płytki paznokciowej, odtworzeniu łożyska , usunięciu zbliznowaciałej tkanki, co umożliwia normalny wzrost płytki.

 Leczenie infekcji

 

Typowy obraz infekcji po urazie płytki paznokciowej, zakażenie Pseudomonas aeruginosa – pałeczką ropy błękitnej.

Leczenie :

Zdjęcie starej płytki paznokciowej w celu odsłonięcia miejsca infekcji, oczyszczenie , miejscowa terapia lub podanie antybiotyku doustnie.

Krwiak podpaznokciowy

Łoże paznokcia jest bardzo dobrze ukrwione, uraz tej okolicy jeśli nie uszkodzi płytki paznokciowej, powoduje tworzenie się krwiaka podpaznokciowego, który z reguły daje bardzo silne dolegliwości bólowe.
Opróżnienie krwiaka jest najlepszym rozwiązaniem, usuwa ciśnienie pod płytką paznokciową, usuwa ból, zmniejsza ryzyko infekcji. Najlepiej opróżnić krwiak robiąc dziurkę rozgrzanym drutem, koagulacją, laserem. Wiercenie ostrym narzędziem bardzo boli i powstały otwór jest mały i szybko się zamyka skrzepem.
Jeśli więcej niż 50% powierzchni paznokcia zajmuje krwiak, jest to wskazanie do zdjęcia paznokcia, sprawdzenia i ewentualnego zaszycia pękniętego łoża paznokcia oraz ponownego położenia paznokcia.

Rozerwanie łoża paznokcia

Jeden z częstszych urazów palca, jeśli uszkodzone miejsce pozostawimy niezaopatrzone lub źle zaopatrzone, dochodzi do bliznowacenia tkanek pod paznokciem, co skutkuje rozwarstwieniem lub rozdzieleniem paznokcia, lub odwarstwieniem paznokcia od podłoża.
Postępowanie chirurgiczne polega na zdjęciu paznokcia, zaopatrzeniu pojedynczymi szwami uszkodzonego łoża, ponownemu przytwierdzeniu zdjętego i wypłukanego paznokcia do palca. Palec zabezpieczany jest specjalnym miękkim opatrunkiem, zmienianym po 5-ciu dniach. Paznokieć pozostawia się na kilka tygodni, do czasu kiedy nowo rosnący paznokieć nie zepchnie go z palca.Jeśli doszło do dużego zniszczenia paznokcia i nie nadaje się on do pokrycia odsłoniętego łoża, możemy go zastąpić silikonowym płatkiem przyciętym na kształt paznokcia i przyszytym do palca pojedynczymi szwami.

zadzwoń

tel. 22 844 92 94

kom. 509 015 414

zarezerwuj wizytę

CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?

REZERWUJ