Łysienie androgenowe

 

Dlaczego włosy wypadają?

 

Do łysienia dochodzi wówczas, gdy pojawia się zaburzenie równowagi pomiędzy wypadaniem włosów, a ich odrastaniem. Często łysienie jest efektem uwarunkowań genetycznych. Może także wynikać z uszkodzeń chemicznych lub mechanicznych. Utrata włosów jest także objawem różnych chorób. Istnieje również łysienie fizjologiczne u noworodków i kobiet po porodzie.

Diagnostyka wypadania włosów.

W większości przypadków odpowiednia diagnostyka umożliwia ustalenie przyczyny, rokowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Bardzo przydatnym badaniem ukierunkowującym rozpoznanie przyczyn łysienia jest trichoskopia.

Metoda ta ma swoją ugruntowaną pozycję w trichologii, czyli nauce o włosach. Badanie  polega na ocenie fotografii określonych obszarów skóry owłosionej głowy wykonanych w bardzo dużym powiększeniu. Umożliwia to analizę ilości mieszków i włosów, ich grubości, jakości etc. Wnioski wynikające z badania są pomocne w ustaleniu przyczyny łysienia (pewne charakterystyczne cechy dla poszczególnych form utraty włosów), oraz prawidłowego doboru leczenia (np. odpowiedni dobór składników do mezoterapii, leczenie miejscowe i ogólne).

Zaleca się wykonanie trichoskopii w każdym przypadku łysienia u kobiet. U mężczyzn wykonuje się je tylko w przypadkach, kiedy rozpoznanie łysienia typu męskiego (androgenowego) nie jest ewidentne. Badanie jest także metodą diagnostyki genetycznie uwarunkowanych zespołów uszkodzenia łodygi włosa.

 

 

Leczenie wypadania włosów

 

Leczenie łysienia może przebiegać na kilka sposobów:

 • leczenie przyczynowe – poprzez wpływ farmakologiczny na przemiany hormonalne,
 • leczenie objawowe – gdy niemożliwe jest usuniecie przyczyny łysienia – ma ono na celu poprawienie ukrwienia mieszka włosowego, pobudzenie metabolizmu włosów i usunięcie stanu zapalnego wokół cebulki włosa:
  • ogólne antyandrogenowe (androgeny – hormony męskie),
  • miejscowe:
   • do stosowania przez pacjenta (płyny, żele itp.),
   • mezoterapia,
   • PRP (osocze bogatopłytkowe) – hamuje wypadanie włosów, niezależnie od przyczyny, poprzez poprawienie jakości i intensywności metabolizmu i procesów regeneracyjnych.

Mezoterapia

 

Mezoterapia jest to metoda wykorzystywana od lat w medycynie. Polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczej bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo.
Specjalnie przygotowane koktajle substancji odżywiających włosy (minoksydyl, dekspantenol i oligoelementy) wstrzyknięte w okolice mieszka włosowego powodują, że następuje regeneracja struktury włosa, zostaje zahamowany proces wypadania, możliwe jest nawet odrastanie włosów.

 

Aby osiągnąć oczekiwane efekty, należy wykonać serię zabiegów – najczęściej wg schematu: 1 zabieg tygodniowo wciągu 8 tygodni, a następnie zabiegi podtrzymujące – jeden miesięcznie, w ciągu 3-6 miesięcy. Oczywiście schemat ten jest indywidualnie modyfikowany w zależności od zapotrzebowania i reakcji skóry pacjenta. Należy również pamiętać, że spodziewane efekty nie występują natychmiast – wymagają powtórzeń zabiegów i czasu niezbędnego do uzyskania pożądanych reakcji.

zarezerwuj wizytę

CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?

REZERWUJ