Stany przednowotworowe
Stany przednowotworowe to stany skóry, które w pewnym momencie przekształcają się w nowotwory złośliwe skóry. Powstają one w efekcie pierwotnego uszkodzenia skóry przez :
- promieniowanie UV
- promieniowanie RTG
- uszkodzenia termiczne lub zapalne
Objawy charakterystyczne dla stanów przednowotworowych to poszerzone naczynia, na tle których pojawia się szorstkość lub łuska, która może rozwijać się aż do grubych nawarstwień keratotycznych. Zmiany te najczęściej bywają zlokalizowane w miejscach odsłoniętych, czyli narażonych na działanie promieniowania UV.
Typy zmian przednowotworowych
Róg skórny – twardy twór o zrogowaciałej powierzchni, przybierający różne kształty. Jest szczególną odmianą rogowacenia i może występować u dzieci. Nie stanowi zagrożenia nowotworowego.
Rogowacenie białe błon śluzowych (leukoplakia) – ma postać białych plam o gładkiej lub lekko brodawkującej powierzchni. Częstym czynnikiem prowokującym powstawanie zmian tego typu jest mechaniczne drażnienie. Leukoplakia może dać początek nowotworom. Występuje w obrębie:
- śluzówki jamy ustnej – (na policzkach, przy kącikach ust, wzdłuż linii zgryzu, w obrębie czerwieni wargowej)
- narządów płciowych – (na błonach śluzowych dróg rodnych u kobiet, u mężczyzn na wewnętrznej stronie napletka i w rowku zażąłędnym)
Rogowacenie starcze (posłoneczne) – najczęściej występujący stan przednowotworowy. Są to złuszczające się, zrogowaciałe zmiany, zlokalizowane przede wszystkim w miejscach narażonych na promieniowanie UV. Pojawiają się u osób dorosłych.
zarezerwuj wizytę
CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?