Nowotwory łagodne

Nowotwory łagodne skóry

  • brodawki łojotokowe
  • bliznowce
  • naczyniaki
  • ziarniniak naczyniowy
  • róg skórny

Najczęstsze nowotwory łagodne tkanki podskórnej

Tłuszczak (lipoma) jest to łagodny nowotwór składający się z tkanki tłuszczowej, umiejscowiony pod skórą. Najczęściej umiejscowiony na karku, klatce piersiowej, kończynach górnych. Zmiana najczęściej jest pojedyncza, ale zdarzają się pacjenci z mnogimi tłuszczakami, ich liczba może dochodzić do kilkuset. Wielkość waha się od kilku milimetrów do kilkudziesięciu centymetrów. Tłuszczaki z biegiem lat mogą się powiększać. Przyczyny powstawania są nieznane, istnieje skłonność genetyczna do rozwoju tłuszczaków. Otyłość i nieprawidłowa dieta nie są przyczyną powstawania tłuszczaków. Pojedyncze tłuszczaki równie często występują u kobiet i mężczyzn, mnogie tłuszczaki częściej u mężczczyzn. Objawy – miękkie guzki w różnych rozmiarach leżące tuż pod skórą. Miękkie w dotyku, przesuwalne względem podłoża. Nie bolą. Pozostają tej samej wielkości lub rosną bardzo powoli.

Diagnostyka

Konsultacja chirurgiczna, oglądanie zmiany i badanie manualne z reguły jest wystarczające do postawienia rozpoznania. Czasami przy bardzo dużych zmianach na klatce piersiowej konieczna może być ocena USG. Zmiany które nagle szybko się powiększają, mają rozmytą  granicę, wymagają pilnej konsultacji chirurgicznej ze względu na podejrzenie rozwoju nowotworu złośliwego.

Tłuszczaki

Tłuszczaki z reguły nie wymagają leczenia chirurgicznego. Nie znamy metody zapobiegającej ich rozwojowi.
W momencie gdy osiągają one duże rozmiary lub są widoczne i stanowią defekt kosmetyczny, przeszkadzają czynnościowo – np.: są umiejscowione na przedramionach, można je zakwalifikować do usunięcia chirurgicznego. Jest to jedyna skuteczna metoda leczenia tłuszczaków.

Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Z małego nacięcia nad tłuszczakiem usuwa się całą zmianę. Zakłada się szwy na skórę i opatrunek uciskowy, aby nie doszło do gromadzenia się wysięku w loży po tłuszczaku. Szwy zdejmuje się po 7-10 dniach. Blizna po zabiegu z reguły jest mała i daje dobry efekt kosmetyczny. Standardowo usuniętą tkankę oddaje się do badania histopatologicznego.

Kaszaki

Kaszak( atheroma) –  torbiel zastoinowa tworząca się w obrębie zablokowanych gruczołów łojowych. Składa się z torebki i wypełniającej ją białej kaszowatej treści o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Wielkość kaszaków może wahać się od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Najczęściej umiejscowione są na skórze owłosionej głowy, plecach twarzy, na worku mosznowym. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Na worku mosznowym ich ilość może dochodzić do kilkudziesięciu. Z reguły rosną powoli i nie dają dolegliwości. Zdarzają się jednak infekcje kaszaków. Powstają wówczas bolesne ropnie które bardzo szybko się powiększają. Skóra nad nimi jest zaczerwieniona. Nie leczone, same pękają i opróżniają się z ropy. Mogą powodować stany zapalne, a czasami ropowice okolicznych tkanek i skóry. W badaniu klinicznym są to z reguły twarde, okrągłe guzki, umiejscowione pod skórą, przesuwalne względem podłoża, trudno przesuwalne względem skóry. Skóra nad nimi jest niezmieniona, czasami na szczycie guzka na skórze znajduje się niewielki czop. Kaszaki które ulegały infekcjom powodują zmiany na pokrywającej je skórze. Czasami kaszaki pod wpływem urazu opróżniają się samoistnie, wydzielina jest biała i cuchnąca. W kilka tygodni po samoistnym opróżnieniu kaszaki nawracają. Kaszaki usuwa się chirurgicznie. Technika podobna jak w przypadku tłuszczaków.

Nerwiaki

Występują pod dwiema postaciami:

  • Osłoniak wywodzi się z komórek osłonki Schwanna. Jest to guzkowa zmiana, niezbyt bolesna. Leczenie polega na usunięciu chirurgicznym.
  • Nerwiakowłókniak jest guzem składającym się z tkanki nerwowej i tkanki łącznej włóknistej; jest związany z chorobą Recklinghausena, może zezłośliwieć.

zarezerwuj wizytę

CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?
REZERWUJ