Naczyniaki
Naczyniaki
Łagodne nowotwory naczyniowe występujące u dzieci, rozwijające się z rozrastających się komórek śródbłonka, często zlokalizowane na twarzy i skórze owłosionej głowy. Przechodzą typowe stadia rozwoju – faza intensywnego wzrostu, stabilizacji i spontanicznej regresji. Większość naczyniaków wchłania się w ok. 7-10 roku życia, czasem pozostają po nich teleangiektazje, przebarwienia i nadmiar rozciągniętej skóry.
NACZYNIAK GWIAŹDZISTY
Są to zmiany złożone z drobnych naczyń promieniście rozchodzących się od poszerzonego, większego naczynia centralnego.
Przyczyny powstawania
- często samoistne u młodych dziewcząt i kobiet,
- ciąża – często nasila ich występowanie,
- przewlekłe choroby wątroby,
- choroby tkanki łącznej.
Naczyniak wargi
Występująca na wardze najczęściej dolnej, pojedyncza miękka grudka, zwana jeziorkiem naczyniowym powstająca w skutek powtarzających się urazów, np. przygryzania wargi.
Naczyniak rubinowy
Drobne, często rozsiane, grudki złożone ze licznych naczyń włosowatych
Ziarniniak naczyniowy
Granuloma Teleangiectodes
to pojedyncze, sino czerwone, szybko rosnące i niebolesne guzki powstające z tworzących się naczyń włosowatych spowodowane urazami lub zakażeniami bakteryjnymi, zlokalizowane głownie na twarzy, rękach, ale również na wargach i błonach śluzowych jamy ustnej
Leczenie: chirurgia, laseroterapia, zamrażanie płynnym azotem – w przypadku niecałkowitego usunięcia istnieje skłonność do wznowy
LECZENIE NACZYNIAKÓW
Leczenie naczyniaków, ze względu na tendencje do ich całkowitego wchłaniania, jest problematyczne. Na pewno należy podjąć decyzję o terapii, gdy naczyniak zaczyna gwałtownie rosnąć i może uszkodzić ważne, okoliczne struktury np. oko lub gdy krwawi i ma tendencje do powstawania owrzodzeń. W zależności od wskazań stosowane jest leczenie farmakologiczne, terapia laserowa lub zabiegi chirurgiczne.
Usuwanie naczyniaków
Naczyniaki w Epi-Centrum usuwamy urzadzeniem Photoderm lub laserem CO2.
zarezerwuj wizytę
CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?