objawy choroby
Kłykciny kończyste są to brodawki, które pojawiają się w okolicy zewnętrznych narządów płciowych oraz odbytu. Prawie nigdy w pierwszej fazie choroby nie powodują one dolegliwości, które są uciążliwe dla komfortu człowieka tzn. bólu, swędzenia czy pieczenia.
Kłykciny kończyste mają postać przyrosłych, kalafiorowatych grudek. Ich barwa jest zazwyczaj koloru skóry, ale mogą też być czerwone lub brunatne. Pojedyncze brodawki są zazwyczaj bardzo małe, nie większe od ziarenka ryżu. Jednakże jeśli ich leczenie zostanie zaniedbane mogą zlewać się i tworzyć nawet kilkucentymetrowe narośla.
U mężczyzn najczęściej lokalizują się na wewnętrznej stronie napletka, w okolicy wędzidełka, na żołędzi i w okolicach odbytu. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby mogą pojawić się nawet w cewce moczowej. Natomiast u kobiet brodawki pojawiają się na wewnętrznych stronach warg sromowych oraz na wewnętrznych narządach płciowych. Idealne warunki do rozwoju brodawek to ciepło i wilgoć. W związku z tym rozwój choroby mogą przyśpieszyć takie dolegliwości jak stulejka, upławy z pochwy lub stany zapalne skóry w okolicach odbytu.
Wyróżniamy trzy typy kłykciń kończystych:
- brodawki ostro kończyste – zlokalizowane pzrede wszystkim na błonach śluzowych
- brodawki grudkowe – umiejscowione na skórze
- brodawki olbrzymie (Kłykciny Buschkego-Loewensteina) – agresywnie rosnące zmiany, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością brodawki plamiste (płaskie) – na powierzchni błon śluzowych
Nieleczone kłykciny kościste mogą doprowadzić do powstawiania różnego rodzaju stanów zapalnych, świądu, pieczenia, upławów i nieprzyjemnego zapachu z pochwy. Nieleczone brodawki spowodowane wirusami onkogennymi mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe.