diagnostyka
Na miejscu wykonujemy badania diagnostyczne:
– ocena typu wirusa, – histopatologia, – ocena odporności immunologicznej – cytologia.
Kłykciny kończyste to choroba, która jest diagnozowana poprzez ocenę wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. Jeśli lekarz podejrzewa istnienie brodawek może przeprowadzić badanie z użyciem kwasu octowego, dzięki któremu zmiany skórne są o wiele bardziej widoczne. Z racji tego, ze w wielu przypadkach, zwłaszcza u młodych dziewczyn zakażenie wirusem HPV nie daje żadnych zewnętrznych objawów ważne jest regularne wykonywanie badań ginekologicznych.
Do oceny śluzówek pochwy i szyjki macicy stosuje się badania:
- Kolposkopię – jest to badanie, w którym lekarz, za pomocą specjalnego urządzenia optycznego, może obejrzeć szyjkę macicy oraz pobrać wycinki tkanek do badania.
- Cytologię – jest to badanie komórek pod mikroskopem.
Najbardziej prognostyczne badanie w procesie wykrywania kłykcin kończystych to ocena typu wirusa HPV. Jednym z badań jest też technika PCR. Jest to najczulsza metoda diagnostyczna, wykrywająca nawet niewielkie ilości wirusa. Istnieje kilka istotnych przyczyn, dla których wskazane jest wykonanie testu na obecność wirusa HPV:
- Profilaktyka nowotworowa – istnieje wiele odmian wirusa HPV, które nalezą albo do grup niskiego, albo do wysokiego ryzyka onkologicznego. Test HPV pozwala określić z jakim typem wirusa mamy do czynienia i zastosować odpowiednie leczenie.
- Wątpliwości po badaniu cytologicznym – jest to badanie, którego celem jest identyfikacja komórek nowotworowych kobiecych narządów płciowych. Jednakże takie badanie nie zawsze jest miarodajne i w przypadku niejasności warto jest zrobić test HPV, który potwierdzi lub zaneguje obecność wirusa. W przypadku jego wykrycia należy powtórzyć badanie cytologiczne.