Laser CO2 – zastosowania, przebieg zabiegu i efekty działania

Laser CO2 to urządzenie bardzo efektywnie wykorzystywane w gabinetach medycznych od lat 60 ubiegłego wieku.

Stosowany jest w małych zabiegach chirurgicznych do usuwania zmian skórnych, jak również w zabiegach regenerujących i poprawiających jakość skóry. Wówczas wykorzystujemy frakcyjną funkcję lasera CO2.

Używając tego urządzenia, można dotrzeć do różnych trudno dostępnych okolic i przy minimalnych reakcjach ubocznych uzyskać pożądane efekty.

Jak działa laser CO2?

Laser CO2 emituje światło niewidzialne o długości 10 600 nm. Jest to laser ablacyjny, czyli uszkadzający powierzchnię, na którą działa. Energia światła lasera jest absorbowana przez wodę, zatem zabieg polega na odparowaniu komórek, stanowiących podstawową jednostkę struktury ciała. Chirurgiczne zastosowanie to nic innego, jak odparowanie komórek budujących zmiany, które chcemy usunąć.

W działaniu regenerującym stosujemy skaner, który umożliwia powierzchowne, równomierne i kontrolowane mikrouszkodzenia skóry.  Towarzyszy temu przegrzanie tkanek na wybranej głębokości, co pobudza je do odbudowy, stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i w efekcie prowadzi do poprawy napięcia, wygładzenia powierzchni, pogrubienia — czyli odmłodzenia wyglądu skóry.

 

Laser CO2 zastosowanie

W zabiegach wykorzystujących laser frakcyjny:

Metoda ta używana jest przede wszystkim w celu poprawy jakości skóry, poprzez wpływanie na jej napięcie, elastyczność gęstość, koloryt, gładkość, słowem odmłodzenie. Ważne jest również, że zabiegi te można wykonywać w celu zachowania, konserwacji posiadanej jakości skóry, poprzez przeciwstawianie się procesom starzenia.

Zastosowania lasera CO2 w zabiegach frakcyjnych:

 • laserowy lifting twarzy;
 • wygładzanie zmarszczek;
 • zmniejszenie oznak starzenia się skóry;
 • zwężenie rozszerzonych porów;
 • usuwanie przebarwień, piegów, plam starczych;
 • poprawa jędrności skóry;
 • zwiększenie gęstości skóry;
 • laserowe usuwanie blizn potrądzikowych;
 • redukcja blizn pourazowych, przerostowych i rozstępów. 

W zabiegach chirurgicznych usuwane są włókniaki, brodawki wirusowe, łojotokowe, prosaki, łagodne nowotwory skóry, znamiona dermalne, naskórkowe, etc. Stosuje się go również w zabiegach stomatologicznych i urologicznych.

Dzięki temu urządzeniu można bardzo precyzyjnie usuwać zmiany z trudnych chirurgicznie okolic, np. zmiany na skórze powiek.

 

Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym

Zabiegi przy użyciu lasera CO2 polecane są wszystkim osobom, które marzą o pięknej odmłodzonej i zregenerowanej skórze, bez konieczności korzystania z bardziej inwazyjnych metod. Sesje naświetlania tego rodzaju urządzeniem pomagają znacząco poprawić i utrwalić wygląd skóry, wzmocnić jej elastyczność, pobudzić produkcję kolagenu, a także przyspieszyć proces gojenia się ran.

Wśród głównych wskazań do wykonania zabiegu laserem frakcyjnym wymienia się:

 • widoczne zmarszczki na twarzy, szyi, wokół oczu i dekolcie;
 • wiotkość, brak elastyczności oraz zmniejszenie napięcia skóry;
 • blizny różnego pochodzenia (m.in. potrądzikowe, pourazowe i pooparzeniowe);
 • poszarzałą cerę;
 • przebarwienia, plamy posłoneczne i inne zmiany pigmentacyjne na skórze;
 • rozstępy;
 • rozszerzone pory;
 • fotouszkodzenia skóry;
 • opadające kąciki ust;
 • nierówności na skórze;
 • zmiany dermatologiczne.

Czy zabieg laserem CO2 jest bolesny? Jak długo trwa zabieg laserem CO2?

Ze względu na mechanizm działania lasera, zabieg  może powodować pewien dyskomfort oraz nieprzyjemne uczucie pieczenia i mrowienia skóry. Dlatego bezpośrednio przed zabiegiem należy wykonać znieczulenie.

Przy zabiegach na dużych powierzchniach stosuje się krem znieczulający, który w połączeniu z intensywnym chłodzeniem pomaga w dużym stopniu złagodzić dokuczliwe objawy. Dzięki temu preparatowi dolegliwości te są zredukowane praktycznie do minimum, a zabieg można przeprowadzić nawet w bardzo delikatnych i wrażliwych okolicach. Czas zabiegu uzależniony jest od rozległości obszaru, jak również założonych celów zabiegu.

Przy chirurgicznym usuwaniu drobnych zmian najczęściej stosujemy zastrzyk znieczulający.

Po jakim czasie widać efekty po laserze frakcyjnym CO2?

Pierwsze efekty po zabiegu widoczne są już po 3-4 dniach od zabiegu, bezpośrednio po zejściu obrzęku i zaczerwienienia, złuszczeniu skóry. Już wtedy zarysowuje się wzrost napięcia i rozświetlenie i rozjaśnienie skóry. Na ostateczny rezultat trzeba jednak poczekać nawet do pół roku, aż do pełnego zakończenia procesu przebudowy skóry wywołanego działaniem urządzenia. Laseroterapia laserem CO2 bazuje na pobudzaniu naturalnych procesów regeneracji i odbudowy tkanek, trwających w czasie. Efekty są jednak na tyle spektakularne, że zdecydowanie warto na nie czekać!

Jak często można przeprowadzać zabiegi laserem frakcyjnym CO2?

Zabiegi nie są jednorazowe, wynika to głównie poddaniu  stymulacji czasie pojedynczej sesji pewnego procenta obszaru naświetlanej skóry — na tym polega frakcyjność — fragmentaryczność istoty zabiegu — uszkadzamy skórę punktowo, a odparowany punkt otoczony jest zdrową nieuszkodzoną tkanką.

W praktyce zabiegi powinny być wykonywane w odstępach 6-8 tygodniowych — w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć.

Jeśli zabieg ma wyłącznie charakter profilaktyczny to bardzo często można poprzestać na jednej sesji — każdy zabieg przynosi efekt, choć nie zawsze w oczekiwanym stopniu.

W przypadku stymulacji w bardziej zaawansowanych stanach, wymagających głębszej regeneracji, należy  zastosować kilka powtórzeń, ponawianych w czasie.

Korekta blizn — potrądzikowych, pourazowych czy innych po ranach ciętych, przerośniętych, zazwyczaj wymaga większej liczby zabiegów, reakcje są indywidualne.

Regeneracja tkanek trwa ok. 4-6 tygodni — to są minimalne odstępy między zabiegami.

Czy zabieg laserem frakcyjnym CO2 wymaga rekonwalescencji?

Bezpośrednio po zabiegu laserem CO2 skóra jest mocno zaczerwieniona, obrzęknięta, przesuszona i ściągnięta, czasem z drobnymi wybroczynami, sączeniem. Stopniowo te objawy ustępują, a skóra ulega złuszczeniu w ciągu 4-5 dni po zabiegu, natomiast rumień utrzymuje się dłużej, nawet te do miesiąca

Kluczowa dla prawidłowej rekonwalescencji jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Przede wszystkim powinno się stosować kremy nawilżające, regeneracyjne oraz wykorzystywać wyłącznie łagodne kosmetyki myjące.

Makijaż można nałożyć po około 2-3 dniach od zabiegu, najlepiej bazując na mineralnych produktach. Niezwykle istotne jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej odpowiednio często oraz w zalecanych ilościach. Przebarwienia po zabiegu są głównym objawem niepożądanym po tych zabiegach. Na czas rekonwalescencji koniecznie trzeba  zrezygnować z peelingów i innych zabiegów złuszczających. W tym czasie należy też unikać uczęszczania na basen, saunę, siłownię oraz zaniechać gorących kąpieli – wszystkiego, co  może podrażnić delikatną skórę po zabiegu.

 

Jakie są koszty zabiegu laserem frakcyjnym CO2?

Ostateczny koszt zabiegu laserem CO2 zależy od rodzaju problemu, stopnia zaawansowania, a także wielkości powierzchni. Pojedyncza sesja najmniejszego obszaru, np. okolic ust czy powiek dolnych zaczyna się już od 730 zł. Ceny za zabieg na szyję czy dłonie rozpoczynają się od kwoty 1230 zł. Z kolei koszt naświetlania na połączonych obszarach – twarzy i szyi bądź dekolcie i szyi to kwota od 2230 zł. Laser frakcyjny cena dotyczy wyłącznie pojedynczej sesji. Szczegółowy cennik poszczególnych zabiegów znajduje się na naszej stronie internetowej.

 

Czy zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest bezpieczny?

Zabieg przy użyciu lasera CO2 jest jedną z metod powszechnie stosowanych w medycynie estetycznej. Fragmentaryczne uszkodzenie skóry umożliwia jej szybką regenerację i spektakularne efekty.

Jednak każda procedura medyczna, a opisywany zabieg tym jest, niesie ze sobą pewne ryzyko niepożądanych reakcji oraz niepowodzeń. Zawsze powinny być omówione w trakcie wstępnej konsultacji kwalifikującej do zabiegu

Laseroterapię winien wykonywać wyłącznie odpowiednio wykwalifikowany, doświadczony personel, który zna narzędzia działania w sytuacji wystąpienia niepożądanych reakcji i jednocześnie umie je wykorzystać.

Laser CO2 ma więc niezwykle szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz medycynie estetycznej. Duże bezpieczeństwo zabiegu, wyjątkowa precyzja i spektakularne efekty sprawiają, że jest to jedno z najlepszych obecnie rozwiązań odpowiadających na większość problemów skórnych. Warto również zauważyć, że zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego można z powodzeniem wykonać na całym ciele, także na mniejszych i bardziej wrażliwych obszarach, w tym na powiekach czy okolicach intymnych. Efekty wynikające z naświetlania laserem CO2 sprawiają, że często pacjenci nie chcą potem korzystać już z innych metod medycyny estetycznej.