Usuwanie znamion – co warto wiedzieć i jak przygotować się do zabiegu?

 

Chirurgiczne usuwanie znamienia to z reguły nieskomplikowany zabieg, przebiegający w warunkach ambulatoryjnych. Większość pacjentów chce jednak wiedzieć, w jaki sposób należy się do niego przygotować. 

Dobrze byłoby też mieć świadomość tego, jak przebiega chirurgiczne usuwanie znamion i jak trzeba postępować, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Dzięki lekturze tego artykułu poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania, które zapewne nurtują Cię przed planowanym zabiegiem.

Usuwanie znamion – wskazania

Chirurgiczne usuwanie znamion powinna poprzedzać konsultacja, na przykład dermatologiczna. Przy pomocy skalpela usuwa się przede wszystkim te znamiona, które podejrzane są o proces nowotworowy. Zabiegi chirurgiczne wykonuje się także profilaktycznie, aby nie doszło do procesu zezłośliwienia. Usunięcie znamienia skalpelem jest zalecane zazwyczaj wtedy gdy:

 

  • zmianie uległ kolor znamienia
  • znamię powiększyło się
  • pojawiło się krwawienie
  • znamię zaczęło swędzieć
  • doszło do zaczerwienienia znamienia

 

Warto przynajmniej raz w miesiącu oglądać skórę swojego ciała, a raz na rok odwiedzić gabinet dermatologiczny. Dzięki temu, w porę uda się zauważyć podejrzane zmiany i w przypadku konieczności — usunąć. 

Co należy zrobić w dniu planowanego zabiegu?

Chirurgiczne usuwanie znamion nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania. W dniu zabiegu postaraj się jednak o dokładne oczyszczenie skóry wokół znamienia, najlepiej wodą z mydłem. Jeśli jest ono zlokalizowane na twarzy, do gabinetu koniecznie udaj się bez makijażu. Niewskazane jest także smarowanie skóry balsamem bądź kremem.

 

Co poprzedza usunięcie znamienia?

Zanim lekarz wykona zabieg chirurgicznego usunięcia znamienia, przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Bądź przygotowany między innymi na pytania o:

  • choroby przewlekłe,
  • stosowane leki,
  • zabiegi chirurgiczne przebyte w przeszłości,
  • alergie.

 

Na wszystkie pytania lekarza odpowiadaj wyczerpująco i szczerze, bo może mieć to wpływ na przebieg zabiegu. W niektórych przypadkach usuwanie znamion może być bowiem przeciwwskazane. Po zebraniu wywiadu, chirurg obejrzy zmianę, która ma zostać usunięta. Na tym etapie najprawdopodobniej będziesz mieć możliwość zadania pytań dotyczących przebiegu zabiegu.

Czy usuwanie znamion jest bolesne?

Usuwanie znamion przy pomocy skalpela nie jest zabiegiem bolesnym, ponieważ przed jego wykonaniem otrzymasz znieczulenie miejscowe. Najprawdopodobniej dojdzie do iniekcji środka typu lidokaina. Nie musisz zatem obawiać się bólu. Dobra informacja jest również taka, że znieczulenie zaczyna działać po zaledwie kilku minutach.  

 

Jak przebiega zabieg chirurgicznego usunięcia znamienia?

Gdy znieczulenie zacznie działać, chirurg przystąpi do wykonania zabiegu. Zrobi to przy pomocy skalpela, usuwając znamię wraz z marginesem zdrowej, niezmienionej skóry. Szerokość marginesu wynosi zazwyczaj od jednego do dwóch milimetrów. 

Czas trwania chirurgicznego usuwania znamienia to nie więcej jak kilka-kilkanaście minut. Podczas zabiegu zazwyczaj nie występują żadne komplikacje.

Po usunięciu znamienia, założeniu szwów i opatrunku, chirurg wyda zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Ustalony zostanie również termin wizyty kontrolnej, która ma na celu ocenę gojenia się rany oraz usunięcie szwów. Dowiesz się również, kiedy należy zgłosić się po wynik badania histopatologicznego. 

Jak należy postępować po zabiegu?

Usuwanie znamion metodą chirurgiczną nie wymaga zazwyczaj przyjmowania środków przeciwbólowych po zabiegu. Jeżeli jednak pojawi się ból, można przyjąć środek przeciwbólowy, na przykład na bazie paracetamolu. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja rany po zabiegu. Do czasu usunięcia szwów należy unikać długich kąpieli w wannie. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zatem wzięcie prysznica, po którym należy starannie osuszyć skórę.

Wskazane jest unikanie gwałtownych ruchów, dlatego przez jakiś czas warto zrezygnować z ćwiczeń fizycznych. W terminie wyznaczonym przez lekarza zgłoś się na usunięcie szwów. W trakcie wizyty kontrolnej lekarz oceni również czy rana goi się prawidłowo. 

 

Czy po chirurgicznym usunięciu znamienia zostanie blizna?

Usuwanie znamion metodą chirurgiczną wiąże się z tym, że po zabiegu pozostanie blizna. Jej rozmiary oraz wygląd będą uzależnione między innymi od lokalizacji oraz wielkości znamienia. Wpływ na estetykę blizny ma również to, czy rana goiła się prawidłowo. Bardzo ważne jest, aby chronić bliznę przed promieniowaniem słonecznym przez okres minimum sześciu miesięcy, istotne jest zatem stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

 

Jak długo trzeba czekać na wynik badania histopatologicznego?

Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, usunięte znamię zostanie wysłane do badania histopatologicznego. Ma ono na celu ocenę tego czy była to zmiana łagodna, czy też złośliwa. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi najczęściej od trzech do czterech tygodni. Wynik zostanie Ci przekazany drogą telefoniczną, mailową bądź osobiście. 

Czy po usunięciu znamienia konieczne jest jakieś dalsze leczenie?

Bardzo prawdopodobne jest to, że zastanawiasz się nad tym, czy po zabiegu usuwania znamion konieczne jest jakieś dalsze postępowanie. To, czy zachodzi konieczność leczenia jest uzależnione od wyniku badania histopatologicznego. 

Jeśli okaże się, że zmiana była łagodna, chirurgiczne usunięcie znamienia będzie wystarczające. Jeżeli jednak badanie wykaże nowotwór złośliwy, konieczne będzie dalsze leczenie pod okiem onkologa. Jeśli natomiast zechcesz zredukować widoczność blizny, możesz poddać się zabiegom medycyny estetycznej. 

Close