Blizny

Co to są blizny?

Blizny to trwałe zmiany skórne, które powstały w wyniku gojenia uszkodzeń skóry. Ich ewolucja jest długa i wynosi od 6 do 24 miesięcy. Nie mają budowy prawidłowej skóry, zwykle zbudowane są z równolegle ułożonych licznych włókien kolagenu bez innych struktur skóry. Początkowo utrzymują  kolor czerwony, co wynika z obecności licznych naczyń włosowych, z czasem przybierają kolor perłowy lub są przebarwione.

Rodzaje blizn

Blizny mogą być:

  • płaskie i gładkie, np. przy prawidłowym gojeniu po cięciu chirurgicznym;
  • zapadnięte, pofałdowane, zanikowe – atroficzne – co jest związane z niedostateczną syntezą nowej tkanki.  Powstają po gojeniu owrzodzeń, ospie, trądziku;
  • mogą być również wypukłe – wiąże się to z nadmierną produkcją kolagenu:
    • przerośnięte, powstające w dość krótkim czasie 4-8 tygodni od momentu uszkodzenia i nie przekraczające granicy uszkodzenia,
    • keloidy-bliznowce – wypukłe blizny przekraczające granice uszkodzeń, mogące pojawiać się samoistnie, częstsze między 10 a 30 rokiem życia i u osób o ciemnej skórze. Mogą wywoływać dyskomfort – ból, świąd.

Usuwanie blizn

Powstałej blizny nie można całkowicie usunąć. Dostępne metody umożiwiają korekcję wyglądu blizny i otaczającej ją skóry: blizny wypukłe można spłaszczyć, dno blizn zanikowych można wypełnić, blizny czerwone można rozjaśnić, blizny szerokie, zapadnięte zwęzić i spłaszczyć, etc. Niestety nigdy w 100%.

Przy walce z bliznami stosujemy metody takie jak:

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem

Od kilku lat dysponujemy możliwością usuwania lub łagodzenia atroficznych blizn potrądzikowych, stosując laser fraksyjny Mosaic, laser fraksyjny Co2, od niedawna także Infini.

zarezerwuj wizytę

CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?

REZERWUJ