Usuwanie tatuażu. Jak lasery usuwają pigment ze skóry i kiedy będą widoczne efekty?
Pamiątka z przeszłości w postaci nieprzemyślanego lub nieudanego tatuażu towarzyszy Ci na ciele i sprawia, że nie czujesz się dobrze w swojej skórze? Już teraz, dzięki różnorodnym technikom możesz pozbyć się tatuażu lub makijażu permanentnego z ciała i sprawić, by skóra znowu prezentowała się tak, jak chcesz. Dzięki laserowemu usuwaniu tatuażu nie tylko zapomnisz o kłopotliwej pamiątce, ale przede wszystkim usuniesz nie do końca udaną dekorację ciała. Sprawdź, na czym to polega i jak wygląda usuwanie tatuażu z ciała.
Tatuaż wykonany na Twoim ciele może nie spełniać oczekiwań z kilku powodów. Przede wszystkim po prostu może się nie podobać właścicielowi lub właścicielce, ale również być pamiątką po osobie lub sytuacji, o której wolimy nie pamiętać. Przykre wspomnienia, niechciany rysunek lub tatuaż, który wyszedł z mody? A może rozmycie wzoru wskutek braku akceptacji dla ciała obcego, jakim jest barwnik przez nasz układ immunologiczny lub alergia, którą wywołuje obecność barwnika w naszej skórze… To wszystko sprawia, że wiele osób chce pozbyć się tatuażu, a dzięki metodom laserowym jest to możliwe.
Laserowe usuwanie tatuażu jest też coraz bardziej popularne z innych powodów. Przede wszystkim jest to zabieg, po który może sięgnąć niemal każdy, kto chce usunąć tatuaż lub makijaż permanentny. Jego wykonanie nie kojarzy się już z czymś skomplikowanym i drogim, choć wymaga cierpliwości, szybciej tatuaż wykonasz, niż go usuniesz. A zatem, na czym to dokładnie polega?
Usuwanie tatuaży laserem – coraz bardziej powszechna metoda radzenia sobie z niechcianą pamiątką na skórze!
Głównym zadaniem tatuażu, którym jest również makijaż permanentny, jest zdobienie ciała. Zdarza się, że nie zawsze jest to taka pamiątka, na którą chcielibyśmy patrzeć każdego dnia. Jeśli tatuaż nie spełnia naszych oczekiwań, ponieważ jest źle wykonany lub nie do końca przemyśleliśmy jego formę, to warto sięgnąć po metodę usuwania, dzięki której nasze ciało powróci do poprzedniego stanu.
Tatuaż może mieć różną formę, ale za każdym razem jest wykonywany w analogiczny sposób. Aby go zrobić, wprowadza się do skóry barwnik, czarny lub kolorowy. Aktualnie najbardziej skuteczną, a jednocześnie najbezpieczniejszą metodą laserowego usuwania tatuażu jest zabieg z użyciem laserów typu Q-switch nano- lub pikosekundowych. Takie urządzenie podczas pracy przekazuje bardzo krótki, nanosekundowy lub pikosekundowy impuls, który absorbowany jest w zależności od długości światła, przez określone kolory. Światło o długości 1064 nm pochłaniane jest przez kolor czarny i granatowy, kolor czerwony i brązowy absorbuje światło o długości 532 nm, a niebieski 585 nm.
W konsekwencji takiego mechanizmu barwnik w skórze zanika na skutek rozbicia jego cząsteczek na drobinki, które następnie usuwane są z organizmu przez komórki układu immunologicznego. Aby tatuaż mógł zostać usunięty całkowicie, zabieg powtarza się kilkakrotnie. Ilość powtórzeń zależy od intensywności wprowadzonego barwnika. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie kolory mogą zostać usunięte ze względu na brak urządzeń emitujących odpowiednią dla nich długości światła.
Laserowe usuwanie tatuażu — kilka ważnych informacji
Jeśli zastanawiasz się, czy wykonać zabieg laserowego usuwania tatuażu lub makijażu permanentnego, to warto wiedzieć, że jest to potencjalnie bolesne doświadczenie. Oczywiście przed zabiegiem przeprowadza się znieczulenie miejscowe kremem nakładanym na tatuaż, ale samo działanie laserem może być odczuwalne.
Ważną informacją jest, że bezpośrednio po zabiegu skóra nie jest uszkodzona, a po usunięciu tatuażu podczas gojenia nie utrzymują się żadne trwałe ślady. Potrzebny jest jednak czas na obserwację efektu wykonanego zabiegu. U niektórych pacjentów może pozostać delikatne odbarwienie lub przebarwienie skóry. Co istotne dla niektórych osób — obszaru poddanego terapii nie wolno opalać.
Laserowego usuwania tatuażu nie można wykonywać jeśli stosujesz leki światłouczulające lub zmniejszające krzepliwość krwi, jak również jeśli u pacjenta występuje skłonność do powstawania bliznowców lub jeśli kobieta chcąca poddać się zabiegowi jest w ciąży.