Trądzik różowaty – czym jest, objawy, przyczyny i leczenie trądziku różowatego
Trądzik różowaty to częsta, przewlekła choroba skóry, występująca najczęściej u osób w wieku dojrzałym między 30 a 60 rokiem życia, głównie u kobiet, chociaż u mężczyzn częściej występują cięższe postacie tej choroby z obrzękiem i przerostem tkanek. Zmiany skórne zlokalizowane są przede wszystkim na twarzy – policzkach, czole, podbródku, nosie, rzadziej w innych okolicach – na dekolcie, szyi, czy za uszami. Powstawanie zmian zapalnych poprzedza często rumień naczynioruchowy lub nadwrażliwość naczyniowa, skóra potrzebuje wówczas szczególnej pielęgnacji i ochrony. Leczenie trądziku różowatego jest długotrwałe i wymaga systematyczności oraz bezwzględnej ochrony przed słońcem, zwłaszcza promieniowaniem UVA, którego działaniu podlegamy poza naszą świadomością, bo jest to długość światła przenikająca przez chmury, szyby, etc.
Przyczyny trądziku różowatego
Przyczyny powstawania trądziku różowatego nie są całkiem jasne. Trądzik różowaty objawia się zaczerwienieniem twarzy, któremu towarzyszą grudki, krosty i łojotok. Występuje w okolicy policzków, brody, czoła i nosa. Na pojawienie się tych zmian wpływa wiele czynników, warunkujących powstanie kaskady reakcji wywołujących stan zapalny. Zaliczamy do nich:
- podłoże genetyczne – dziedziczne predyspozycje do powstawania dolegliwości;
- promieniowanie ultrafioletowe;
- zła dieta – niektóre ostre lub gorące potrawy, alkohol, kawa – wywołują zaostrzenie zmian;
- nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu – zaburzenia układu pokarmowego, nadciśnienie;
- wzmożona reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy – cera naczynkowa.
Trądzik różowaty – objawy
Zmiany skórne występujące przy tej przypadłości zwykle mają charakter przewlekły i rozwijający. Początki wiążą się z zaczerwienieniem napadowym skóry, które po ustąpieniu czynników nasilających ulega złagodzeniu, w następnym etapie rumień skóry utrwala się i stopniowo dochodzi do poszerzenia naczyń, które stają się widoczne niemal gołym okiem i tworzą charakterystyczny, poligonalny układ. Kolejnym etapem jest pojawienie się grudek i krostek zapalnych wypełnionych florą bakteryjną skóry, czasem dołącza obrzęk, pacjent ma poczucie napięcia i pogrubienia skóry. Stopniowo dochodzi do przewlekłego obrzęku i włókniania tkanek, a także przerostu gruczołów łojowych skóry. Wśród objawów występujących w trądziku różowatym mogą zaistnieć również dolegliwości oczne – zapalenie spojówek, powiek, rogówki czy tęczówki. Czasem, jeśli nie występują zmiany na skórze (ponieważ nie wszystkie objawy muszą występować równocześnie), trudno je jednoznacznie zaliczyć do trądziku różowatego. Zdarza się, że zmianom zapalnym towarzyszy obecność nużeńca, który może nasilać zmiany grudkowo-krostkowe na skórze, natomiast nie jest przyczyną powstawania choroby.
Trądzik różowaty – leczenie i pielęgnacja skóry w warunkach domowych
Dbałość o skórę to podstawa w procesie leczenia trądziku różowatego. W tym celu warto stosować odpowiednie dermokosmetyki, które działają nawilżająco, kojąco i łagodząco, uzupełniając lipidy. Dzięki temu nie doprowadza się do przesuszenia skóry, które wzmacnia dolegliwości związane z trądzikiem. Kosmetyki powinny być oparte na delikatnych i niepodrażniających składnikach.
Warto pamiętać także o diecie i unikać ostrych przypraw. Należy postawić na zbilansowane posiłki, przygotowywane zgodnie z aktualnymi zaleceniami, opartymi na piramidzie żywienia. Konieczne jest wyeliminowanie żywności wysoko przetworzonej i tłustej, w tym także fast foodów i zastąpienie jej dużą ilością warzyw. Trzeba też pić dużo wody.
Trądzik różowaty – jak leczyć go profesjonalnie?
Trądzik jest chorobą przewlekłą, więc trudno jest mówić o całkowitym wyleczeniu choroby. Przy zastosowaniu wyłącznie domowych metod leczenia, pozbycie się trądziku różowatego często nie jest możliwe. Stanowią one wsparcie, ale skuteczność zapewniają inne terapie. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym, ale przede wszystkim należy udać się do specjalisty dermatologa, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.
Czym leczy się trądzik różowaty?
Podstawę leczenia ogólnego stanowi przede wszystkim antybiotykoterapia lub terapia izotretinoiną. W leczeniu miejscowym stosuje się zazwyczaj miejscowe antybiotyki, czasem wspomagane preparatami przeciwgrzybiczymi lub zwalczającymi nużeńca oraz przeciwzapalnymi. Na skórę twarzy nie wolno stosować preparatów zawierających glikokortykosteroidy.
Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, dostosowana do jej potrzeb. Generalnie powinno się stosować delikatne preparaty myjące i nawilżające, unikać podrażnień i czynników nasilających objawy. Niezbędna jest ochrona przeciwsłoneczna, stosowana w naszych warunkach od marca do października, w postaci kremów chroniących przed UVA.
Dodatkowo bardzo ważnym elementem terapeutycznym są zabiegi laserowe usuwające objawy naczyniowe laserem naczyniowym oraz usuwające przerostowe postacie trądzika np. laserem CO2.