Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób skóry, dotykająca zarówno kobiety jak i mężczyzn. Niestety, wiele z osób, które muszą się z nią zmagać, doświadcza frustracji i obniżenia samooceny. Dlatego tak ważna jest wiedza, na temat zwalczania tej przypadłości. Cierpliwość, systematyczność oraz… delikatność – to podstawowe i najważniejsze zalecenia, które warto przyjąć jako podstawę postępowania ze skórą trądzikową. Warto też unikać błędów, które najczęściej wynikają z lekceważenia tych zasad. Oto najważniejsze z nich:
Niedelikatne traktowanie skóry – używanie szorstkich myjek, zbyt mocnych peelingów, które ścierają naskórek oraz kosmetyków myjących powodujących nadmierne podrażnienie i wysuszenie skóry.
Nadmierne oczyszczanie – częste mycie skóry tłustej nie prowadzi do zmniejszenia łojotoku, jest wręcz przeciwnie! Zbyt częste używanie środków myjących może prowadzić do przesuszenia skóry, która zareaguje na nie wzmożonym wydzielaniem łoju. Ważny jest właściwy dobór kosmetyków oczyszczających – powinny być delikatne i nie zawierać w swym składzie mydła oraz alkoholu.
Brak nawilżania – błędne jest przekonanie, że skóra tłusta nie wymaga nawilżania. Odpowiedni poziom nawilżenia sprawia, że zmniejsza się poziom wydzielania łoju, skóra ma zdrowszy wygląd, jest mniej podrażniona i zaczerwieniona.
Nieregularność – każdy pacjent chciałby pozbyć się trądziku jak najszybciej, niestety trzeba pogodzić się z faktem, że jego leczenie wymaga czasu i systematyczności. Sposób postępowania ze skórą trądzikową zależy od stopnia zaawansowania choroby, czasem skuteczne jest leczenie miejscowe, czasem konieczne jest leczenie ogólne. Niezależnie od tego, dobrych efektów możemy spodziewać się tylko wtedy, gdy zalecenia pielęgnacyjne staną się rutynowym postępowaniem ze skórą, a przepisane przez lekarza preparaty będą używane regularnie.
Zbyt duża ilość kosmetyków na raz – zbyt częste testowanie nowych kosmetyków oraz ich nadmiar może prowadzić do podrażnień, łuszczenia, zaczerwienienia i zaostrzania się stanów zapalnych. Oczywiście musimy się przekonać jak dany kosmetyk działa na naszą skórę, jeśli nam nie odpowiada – znaleźć inny, ale warto zachować umiar i gdy znaleźliśmy coś, co nasza skóra lubi, nie testować innych preparatów.
Zbyt gorąca woda – skóra nie lubi gorących kąpieli. Optymalne jest mycie letnią wodą i delikatnymi środkami myjącymi oraz unikanie produktów (na przykład szorstkich myjek), które ścierałyby naskórek.
Słońce jako lekarstwo na trądzik – niestety, od pewnego czasu wiadomo, że nadmierne opalanie skóry nie jest dobrą metodą. Nawet jeśli w okresie wakacyjnym wydaje nam się, że wygląd skóry poprawił się na skutek wystawienia jej na promienie słońca, jesienią zazwyczaj dochodzi do zaostrzenia się trądziku. Ponadto nadmierne opalanie niesie ryzyko uszkodzeń skóry związanych ze szkodliwym działaniem promieniowania UV, dlatego krem z filtrem przeciwsłonecznym to produkt, w który powinien zaopatrzyć się każdy pacjent walczący z trądzikiem.
“Zniszcz pryszcz” jako podstawowa strategia leczenia – niestety nie wystarczy pozbyć się objawów, by zwalczyć chorobę. W terapii przeciwtrądzikowej konieczne jest uregulowanie wydzielania sebum oraz zapobieganie nieprawidłowemu rogowaceniu przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. Tylko cierpliwe i systematyczne postępowanie pielęgnacyjne i stosowanie zaleceń lekarza, pozwoli wyleczyć skórę, a więc pozbyć się przyczyn problemu.