Regeneracja skóry po okresie letnim i ekspozycji na słońce – walka z fotostarzeniem

 

Fotostarzenie to nieuniknione następstwo wieloletniej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Choć słońce dostarcza nam witaminy D i poprawia nastrój, jego promienie UV mogą prowadzić do poważnych i trwałych uszkodzeń skóry. Wywołane nimi zmiany mogą być nie tylko kosmetycznym problemem, ale również zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego też ważne jest zrozumienie, jakie są skutki długotrwałej ekspozycji na słońce i jak możemy przeciwdziałać fotostarzeniu oraz regenerować skórę po okresie letnim. 

 

W niniejszym artykule przybliżymy różne metody radzenia sobie z fotostarzeniem, bazując na najnowszych badaniach i dostępnych technologiach medycyny estetycznej. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz zauważać pierwsze objawy fotostarzenia, czy już od dawna próbujesz walczyć z jego skutkami, ten artykuł dostarczy Ci cennych wskazówek i rozwiązań.

Czym są przebarwienia skórne?

Przebarwienia skórne to niejednorodne, często nieestetyczne zmiany koloru skóry. Mogą wynikać z różnych przyczyn, ale często są efektem nadmiernej ekspozycji na słońce. Promienie UV stymulują melanocyty do produkcji melaniny, co prowadzi do powstania ciemniejszych plam na skórze.

Czym jest fotostarzenie się skóry?

Fotostarzenie to proces starzenia się skóry spowodowany promieniowaniem UV. Choć naturalne starzenie skóry jest nieuniknione, fotostarzenia można w dużym stopniu unikać. Głównymi czynnikami jego powstania są promienie UVA i UVB, których operowanie w długiej perspektywie czasowej prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry, powstawania zmarszczek, przebarwień oraz innych niekorzystnych zmian.

Jakie są konsekwencje fotostarzenia się skóry?

Efekty fotostarzenia się skóry są zróżnicowane i mogą objawiać się na wiele sposobów. Zaliczają się do nich zmarszczki oraz zaburzenia pigmentacji skóry, takie jak piegi, plamy posłoneczne i odbarwienia. Inne objawy to rozszerzone naczynia, zwane teleangiektazjami czy naczyniakami, które najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach. Jakość skóry również się zmienia – staje się ona cienka, przesuszona i łatwo ulegająca urazom. Poza tym występują także zmiany przednowotworowe, takie jak rogowacenia posłoneczne. Niestety, fotostarzenie może prowadzić również do powstania zmian nowotworowych, w tym raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego oraz czerniaka.

Skala Glogau’a – stopnie posłonecznego uszkodzenia skóry

Warto w tym miejscu przytoczyć Skalę Glogau’a, która opisuje stopnie uszkodzenia skóry spowodowanego promieniowaniem słonecznym.

  • Łagodne uszkodzenie skóry, wystąpić może w wieku 28-35 lat. Charakteryzuje się delikatnymi zmarszczkami oraz małymi zaburzeniami pigmentacji, które prawie nie wymagają maskowania makijażem. Pozbawiona jest cech rogowacenia.
  • Umiarkowane uszkodzenie skóry, pojawić się może w wieku 35-50 lat. Objawia się wczesnymi zmarszczkami, niewielkimi zaburzeniami pigmentacji oraz bladożółtymi miejscami rogowacenia słonecznego. Te zmiany można łatwo zakryć lekkim makijażem.
  • Zaawansowane uszkodzenie, występuje między 50. a 60. rokiem życia. W tym przypadku obserwujemy głębsze zmarszczki, zmiany naczyniowe takie jak plamy czy teleangiektazje, oraz wyraźniejsze zaburzenia pigmentacji i rogowacenia, które można maskować za pomocą mocniejszego makijażu.
  • Poważne uszkodzenie skóry, według skali Glogau’a pojawić się może po 65 roku życia. Skóra wykazuje głębokie zmarszczki, zarówno spowodowane grawitacją, mimiką, jak i uszkodzeniami słonecznymi. Dodatkowo występują ogniska rogowacenia słonecznego, czasem z przemianą nowotworową oraz głębokie zaburzenia pigmentacji, trudne do ukrycia za pomocą makijażu.

Metody zapobiegania fotostarzeniu

W zależności od charakteru zmian na skórze istnieje wiele metod radzenia sobie z fotostarzeniem:

  • Peelingi, takie jak glikolowy, yellow peel, cosmelan czy biomedic peel, są skuteczne w poprawie napięcia skóry, wyrównaniu kolorytu, redukcji rozszerzonych porów oraz wygładzeniu skóry.
  • Istnieją preparaty, które wypełniają głębokie bruzdy i zmarszczki, na czele z kwasem hialuronowym.
  • Toksyna botulinowa jest wykorzystywana do blokowania mięśni mimicznych twarzy, co pomaga w zmniejszeniu zmarszczek mimicznych, które mogą zmienić wyraz twarzy.
  • Mezoterapia polega na śródskórnym wstrzykiwaniu preparatów, które poprawiają metabolizm skóry oraz jej nawilżenie.
  • Zastosowanie osocza bogatopłytkowego (PRP) pomaga opóźnić procesy starzenia skóry, polepszając jednocześnie jej napięcie, gęstość i jakość.
  • Dzięki technologii laserowej można skutecznie usuwać rozszerzone naczynia, znane jako teleangiektazje, przy użyciu Photoderm Vaculight lub Nd:Yag typu Q-switch, pozwala skutecznie usuwać przebarwienia skóry. Chociaż metoda ta jest bardziej inwazyjna, przynosi szybsze rezultaty.
  • Fotoodmładzanie IPL to technika usuwania zmian naczyniowych i barwnikowych skóry, a także poprawy jej napięcia poprzez wzmacnianie włókien kolagenowych.
  • Laser CO2 jest wykorzystywany do usuwania miejsc rogowacenia posłonecznego.
  • Terapia fotodynamiczna jest doskonałą metodą eliminacji miejsc rogowacenia posłonecznego oraz niewielkich nowotworów podstawnokomórkowych.
  • Laser frakcyjny CO2 to intensywna metoda polepszania jakości starzejącej się skóry, zalecana w przypadkach bardziej zaawansowanego fotostarzenia.
  • Infini RF stanowi jedną z nielicznych technik szybko poprawiających napięcie skóry, co więcej, zabieg ten jest bezpieczny również latem.

  • Podsumowanie

W erze nowoczesnej medycyny estetycznej mamy do dyspozycji szereg skutecznych narzędzi do regeneracji skóry po okresie letnim. Kluczem do sukcesu jest wczesna interwencja, indywidualne podejście do potrzeb każdego pacjenta oraz regularna pielęgnacja skóry. Warto pamiętać, że ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV to inwestycja w zdrowie i młodość skóry na przyszłość. Dbając o skórę na co dzień i korzystając z dostępnych zabiegów, możemy cieszyć się jej zdrowym wyglądem przez długie lata. Pamiętajmy również o regularnych wizytach kontrolnych u specjalisty, który doradzi, jakie działania będą najbardziej odpowiednie dla naszej skóry.

Close