Choroby paznokci
Opuszki palców i paznokci to najczęściej uszkadzane miejsca dłoni, a ich urazy to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty w gabinetach zabiegowych. Zazwyczaj powstają wskutek przytrzaśnięcia drzwiami, uderzenia młotkiem, skaleczenia nożem, piłą, kosiarką. Prawidłowe zaopatrzenie pierwotne urazu daje znacznie lepszy wynik niż leczenie i korekcje odroczone.
Krwiak podpaznokciowy
Łoże paznokcia jest bardzo dobrze ukrwione, uraz tej okolicy jeśli nie uszkodzi płytki paznokciowej, powoduje tworzenie się krwiaka podpaznokciowego, który z reguły daje bardzo silne dolegliwości bólowe.
Opróżnienie krwiaka jest najlepszym rozwiązaniem, usuwa ciśnienie pod płytką paznokciową, usuwa ból, zmniejsza ryzyko infekcji. Najlepiej opróżnić krwiak robiąc dziurkę rozgrzanym drutem, koagulacją, laserem. Wiercenie ostrym narzędziem bardzo boli i powstały otwór jest mały i szybko się zamyka skrzepem.
Jeśli więcej niż 50% powierzchni paznokcia zajmuje krwiak, jest to wskazanie do zdjęcia paznokcia, sprawdzenia i ewentualnego zaszycia pękniętego łoża paznokcia oraz ponownego położenia paznokcia.
Rozerwanie łoża paznokcia
Jeden z częstszych urazów palca, jeśli uszkodzone miejsce pozostawimy niezaopatrzone lub źle zaopatrzone, dochodzi do bliznowacenia tkanek pod paznokciem, co skutkuje rozwarstwieniem lub rozdzieleniem paznokcia, lub odwarstwieniem paznokcia od podłoża.
Postępowanie chirurgiczne polega na zdjęciu paznokcia, zaopatrzeniu pojedynczymi szwami uszkodzonego łoża, ponownemu przytwierdzeniu zdjętego i wypłukanego paznokcia do palca. Palec zabezpieczany jest specjalnym miękkim opatrunkiem, zmienianym po 5-ciu dniach. Paznokieć pozostawia się na kilka tygodni, do czasu kiedy nowo rosnący paznokieć nie zepchnie go z palca.Jeśli doszło do dużego zniszczenia paznokcia i nie nadaje się on do pokrycia odsłoniętego łoża, możemy go zastąpić silikonowym płatkiem przyciętym na kształt paznokcia i przyszytym do palca pojedynczymi szwami.
Oderwanie paznokcia wraz z podłożem
Dość częsty uraz zaopatrzony nieprawidłowo daje bardzo zły efekt funkcjonalny i kosmetyczny.
Najlepsze wyniki leczenia daje reimplantacja oderwanych tkanek. Jeśli nie ma tych tkanek wskazane jest pobranie i przeszczepienie z palucha stopy.
Rowkowaty paznokieć
Najczęstszym powodem są nierówności paznokcia, łoża paznokcia lub kości, spowodowane blizną pourazową. Można leczyć zabiegowo poprzez usunięcie blizny i wygładzenie powierzchni kości lub łoża paznokcia.
Rozdwojenie paznokcia, częściowy brak płytki paznokcia
Spowodowane najczęściej blizną pourazową, upośledzającą prawidłowy wzrost paznokcia. Leczenie zabiegowe – usunięcie blizny ewentualny przeszczep tkankowy.
Odwarstwienie części paznokcia
Spowodowane najczęściej poprzeczną blizną podłoża paznokcia. Leczenie operacyjne – usunięcie blizny z ewentualnym przeszczepem tkankowym.
Podwójny paznokieć
Spowodowany bliznowaceniem poprzecznym łoża paznokcia. Leczenie zabiegowe – usunięcie blizny i tkanek z których wyrasta drugi paznokieć.
Pourazowy brak paznokcia
Leczenie zabiegowe – przeszczep z palucha stopy.
Wrastający paznokieć
Częsty problem, dotyczący głównie palucha. Przyczyny mogą być wrodzone lub nabyte. Ujmując w skrócie – przyczyną jest zbyt szeroka płytka paznokciowa w stosunku do podłoża. Gromadząca się flora bakteryjna, grzyby, zbyt szeroka płytka paznokciowa , która działa jak ciało obce, powodują nawracjące przewlekłe stany zapalne i infekcje. Leczenie jest zabiegowe, polega na założeniu osłony oddzielającej paznokieć od tkanek miękkich. Leczenie laserem CO2.
Zanokcica
Ropne zapalenie wału paznokciowego paznokci u rąk, rozwija się z mikrourazów walu paznokciowego, prowadzących do powstania ropni. Na kończynie dolnej przyczyną ropienia wału paznokciowego jest najczęściej wrastajacy paznokieć. Leczenie chirurgiczne – nacięcie ropnia, drenaż i miejscowa antybiotykoterapia. Wrastające paznokcie wymagają leczenia chirurgicznego, plastyki macierzy paznokcia lub innych zabiegów zmieniających kształt rosnącego paznokcia.
Zastrzał
Ostre, ropne zakażenie toczące się w obrębie dłoniowej powierzchni palców, najczęściej na skutek urazów. pbjawy to bardzo silny ból, niewielki obrzęk bez zaczerwienienia. Leczenie wyłączie chirurgiczne – nacięcie z drenażem, dodatkowo antybiotykoterapia.
Deformacje paznokcia – paznokieć trąbkowaty wygięty zawinięty
Przyczyny:
- wrodzone,
- nabyte z powodu deformacji stopy,
- nabyte z powodu chronicznych zmian skórnych,
- nabyte z powodu zapalenia kości i stawów.
Plastyka paznokcia wraz z tkankami miękkimi
Wszystkie te zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, mają one przywrócić prawidłową anatomię i usunąć przyczynę nawrotów stanów zapalnych oraz infekcji. Rodzaj zabiegu dobiera się na podstawie wieku i aktywności pacjenta, wielkości zmian zapalnych i anatomii palucha.
zarezerwuj wizytę
CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?