Osocze bogatopłytkowe
Technologia PRP wykorzystuje naturalne procesy przebiegające w trakcie gojenia się ran, składające się z 4 nakładających się na siebie faz:
zatrzymanie krwawienia – hemostaza,
koagulacja – wówczas dochodzi do powstania skrzepu i uwolnienia czynników wzrostu aktywujących proces zapalny,
stan zapalny – do uszkodzonego miejsca napływają komórki stanu zapalnego – leukocyty i makrofagi, których rolą jest oczyszczenie uszkodzonego miejsca z potencjalnych patogenów i uszkodzonych tkanek,
faza proliferacji – czyli namnażania się komórek – fibroblastów i struktur pozakomórkowych, odtwarzających nowe struktury uszkodzonych tkanek.
Remodeling tkanek związany jest z powstawaniem kolagenu i formowaniem blizny.
Te wszystkie procesy sterowane są przez liczne czynniki wzrostu i cytokiny uwalniające się ze składników krwi, przede wszystkim jej elementów morfotycznych, czyli krwinek – białych(leukocytów) czerwonych(erytrocytów) i płytek(trombocytów). Wywołują w organizmie szereg reakcji pobudzających fibroblasty do wytwarzania kolagenu typu 3 i 4 oraz elastyny. Uwalniane w większości z trombocytów czynniki wzrostu i mediatory stymulują komórki skóry do wzrostu i proliferacji. Płytki krwi mają zdolność do wydzielania dodatkowych ilości czynników wzrostu przez okres 7 dni. Prowadzi to do wzrostu elastyczności, jędrności i gęstości skóry, a także widocznego spłycenia zmarszczek.
PRP odgrywa również rolę w angiogenezie, indukuje apoptozę, hamuje procesy zapalne przyciągając neutrofile, hamuje wzrost nowotworów oraz pobudza komórki macierzyste do dalszych podziałów i różnicowania się.
Wykorzystując naturalne procesu regeneracyjne tkanek, opracowano procedury , które znalazły szereg zastosowań w różnych dziedzinach medycyny: stomatologii, chirurgii, ortopedii i medycynie sportowej, dermatologii, czyli wszędzie tam, gdzie procesy naprawcze są metodą leczenia różnorodnych patologii.
W medycynie estetycznej stosuje się tę technologię w celu:
opóźnienia procesów starzenia skóry, a także poprawy napięcia, gęstości i jakości skóry twarzy, szyi, dłoni, dekoltu etc. Innym wskazaniem jest wypadanie włosów, niezależnie od przyczyny, poprzez poprawienie jakości i intensywności metabolizmu i procesów regeneracyjnych.
Procedura polega na pobraniu od pacjenta kilku mililitrów krwi, oddzieleniu elementów morfotycznych od osocza poprzez przepuszczenie krwi przez żel separujący krwinki w procesie wirowania i wstrzyknięcia zagęszczonych płytek w obszary poddane terapii.
Wyraźny efekt uzyskuje się po wykonaniu serii 2-3 zabiegów.
Przeciwwskazania do zabiegu :
Bezwzględne: wrodzone lub nabyte choroby hematologiczne – małopłytkowość krytyczna, zespoły dysfunkcji płytek, niedobór fibrynogenu, porfirie, przewlekłe schorzenia wątroby, posocznica, ostre i przewlekłe zakażenia, przyjmowanie aspiryny, terapia antykoagulanatami.
Względne: nowotwory, zwłaszcza hematologiczne, choroby autoimmunologiczne, przebyta niedawno ostra choroba przebiegająca z gorączką, anemia.
Objawy uboczne:
Związane z pobraniem krwi – wg WHO: krwiak, infekcja, uszkodzenie nerwu, reakcja vasovagalna- omdlenie, nadmierne krwawienie, ból w miejscu pobrania, alergia(lateks, alkohol, jodyna).
Związane z podaniem PRP: ból w miejscu podania, wybroczyny, rumień, zasinienie, krwawienie, krwiak, infekcja.
zarezerwuj wizytę
CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?