SKLEROTERAPIA
czym jest?
Skleroterapia to leczenie drobnych żylaków i pajączków, polegające na wstrzykiwaniu do naczyń roztworów, które powodują obrzęk ściany naczyniowej i zamknięcie naczynia.
Co warto wiedzieć o metodzie?
- zazwyczaj wykonuje się kilka zabiegów, w odstępie ustalonym przez lekarza
- jest mało inwazyjna – nie wymaga znieczulenia
- nie wymaga hospitalizacji
- rzadko wywołuje skutki uboczne
WSKAZANIA
Najczęstszym wskazaniem do skleroterapii są wskazania kosmetyczne czyli pajączki na bocznej i przyśrodkowej powierzchni uda, pod kolanami i na podudziach.
Dobrym wskazaniem są również drobne żylaki na udach i podudziach przy prawidłowych, wydolnych głównych pniach żylnych.
Często skleroterapie stosuje się jako uzupełnienie po leczeniu chirurgicznym gdy na nogach pozostają na tyle małe zmiany że nie można ich usunąć chirurgicznie.
ZABIEG
Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej, po umyciu skóry nogi wkłuwa się super cieńką igłę do światła naczynia i podaje preparat Aetoxysklerol w odpowiednim stężeniu zależnym od kalibru naczynia. Takich nakłuć w czasie jednej sesji z reguły wykonuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu. Po zabiegu zakłada się bandaż elastyczny na 1-7 dni. Pacjent powinien po zabiegu dużo chodzić. Bezpośrednio po zabiegu w miejscu podania środka powstaje rumień i obrzęk. Część naczyń znika od razu, część w ciągu kilku tygodni. Przy skleroterapii większych żylaków przez kilka tygodni może utrzymywać się stwardnienie i tkliwość przy dotyku na przebiegu zamkniętego naczynia. W zależności od ilości zmienionych naczyń lekarz przed zabiegiem ustala ilość zabiegów którą trzeba wykonać w celu uzyskania porządanego efektu, zabiegi można wykonywać w odstępie kilku dni.
Normalnym zjawiskiem po skleroterapii są siniaki w miejscu podania preparatu i na przebiegu zamykanych naczyń, zasinienia znikają w ciągu ok 7 dni, przebarwienia na przebiegu niedrożnych naczyń mogą pozostawać przez kilka miesięcy.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwskazaniami do zabiegu skleroterapii są: ciąża, przebyta zakrzepica w układzie żył głebokich, miażdżyca kończyn dolnych, zbyt duże żylaki.
POWIKŁANIA
Na szczęście powikłania zdarzają się niewzwykle rzadko.
Zakrzepica w układzie żył głębokich przy podaniu preparatu do żyły łączącej, w klinice Epicentrum jesteśmy przeciwni zamykaniu perforatorów przy pomocy oblitercji, jeśli są wskazania do zamknięcia tych naczyń wykonujemy to chirurgicznie. może uda się jakoś czytelniej to napisać
W miejscu podania preparatu może nastąpić martwica, powikłanie niezwykle rzadkie, z reguły obejmuje bardzo małą powierzchnię skóry i goi się dobrze w ciągu kilku tygodni.
Możemy mieć także doczynienia z przebarwieniem na przebiegu zamkniętego naczynia. Zjawisko takie może utrzymywać się przez wiele miesięcy po zabiegu, najczęściej ustępuje samoistnie lub wymaga leczenia laserem.
Zdarza się, że powikłaniem jest tzw. matting czyli siatka nowych naczyń powstająca wokół zamkniętego naczynia. Ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy lub wymaga terapii laserem.
JAKIE PROBLEMY ROZWIĄZUJE?
zarezerwuj wizytę
CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?