Laserowe usuwanie pieprzyków – rodzaje laserów, przeciwskazania i zastosowanie
Znamię to wrodzona cecha skóry, będąca skutkiem niedoboru lub nadmiaru jakiegoś elementu jej struktury. Znamiona mogą być barwnikowe, naczyniowe, łojowe, potowe, etc. i stanowią naszą wyjątkową, wrodzoną, czasem uwarunkowaną genetycznie cechę skóry. W popularnym znaczeniu znamiona, powszechnie określane pieprzykami, mogą być unikalnym znakiem naszej skóry, ale niektóre z nich mogą wywoływać niepokój ze względu na wygląd lub położenie. W przypadku wątpliwości warto udać się do lekarza, aby fachowo ocenił, czy niepokojąca zmiana jest niebezpieczna.
Najczęściej badanie to odbywa się przy pomocy dermoskopu, który w rękach doświadczonego specjalisty stanowi bardzo istotne narzędzie różnicujące zagrożenia.
Jeśli znamię nie budzi wątpliwości, a my nadal nie chcemy go mieć na czubku naszego nosa, to dzięki nowoczesnym technologiom istnieje skuteczne rozwiązanie – usunięcie za pomocą lasera.
Laser CO2– na czym właściwie to polega?
Usuwanie zmian laserem CO2 to technika polegająca na wykorzystaniu światła o określonej długości fali (10600nm), niewidzialnego dla ludzkiego oka, którego energia jest absorbowana przez wodę – w technice tej dochodzi do odparowania, czyli ablacji tkanek. Jest to procedura bardzo precyzyjna – usuwanie zmian przebiega z niewielkim uszkodzeniem otaczającej skóry, na niewielkiej głębokości. Procedura jest bezkrwawa, ponieważ laser koaguluje tkanki. Pozwala także, przy zastosowaniu odpowiednich parametrów, wpływać na skrócenie włókien kolagenowych, tym samym prowadzi do poprawy jakości i wygładzenia skóry.
Przed zabiegiem skóra ze zmianą, która ma być usunięta, powinna zostać znieczulona, ponieważ usuwanie jest bolesne – kłująco-parzące. Przy drobnych i rozsianych zmianach stosowane są kremy znieczulające, przy większych niezbędne jest wykonanie zastrzyku.
Zastosowanie lasera CO2 w zabiegach estetycznych
1. Resurfacing skóry (odmładzanie): Laser CO2 jest często stosowany do odmładzania skóry, czyli do zabiegów resurfacingu. Proces ten polega na usuwaniu warstwy skóry, co prowadzi do stymulacji naturalnej produkcji kolagenu i elastyny. Obecnie stosuje się frakcyjne, czyli punktowe odparowanie tkanek, dzięki czemu okres rekonwalescencji po zabiegu skraca się do minimum. Efektem jest znaczna poprawa jędrności, gładkości skóry i redukcja zmarszczek.
2. Usuwanie brodawek, narośli i znamion: laser CO2 jest efektywny w usuwaniu różnych rodzajów zmian skóry – wrodzonych typu znamiona dermalne, naskórkowe, jak i nabytych – brodawek wirusowych, łojotokowych, włókniaków, prosaków, kępek żółtych, zmian przednowotworowych oraz nowotworowych.
3. Poprawa jakości skóry:
- redukowanie rozszerzonych porów: laser CO2, dzięki możliwości delikatnego i kontrolowanego usuwania warstw skóry, jest wykorzystywany do zwężania porów i poprawy ogólnej struktury skóry;
- usuwanie, a właściwie wygładzanie blizn potrądzikowych poprzez stymulację kolagenu;
- poprawa wyglądu – spłaszczenie i wygładzenie blizn przerostowych – pozapalnych, pourazowych, pooperacyjnych.
4. Usuwanie tatuażu: laser CO2 jest stosowany nie tyle do usuwania barwnika, (choć w wyjątkowych sytuacjach można go użyć do tego celu), ile do podniesienia jakości procedury usuwania tatuażu, przeznaczonym do tego celu laserem. Zastosowanie lasera frakcyjnego CO2 powoduje poprawę procesu gojenia po każdorazowym zabiegu usuwania barwnika i jest sposobem zapobiegania bliznowaceniom skóry.
Przeciwwskazania i efekty uboczne
Przeciwwskazań do tych zabiegów jest niewiele. Metody nie można wykorzystywać do usuwania zmian niezdiagnozowanych lub o niepewnej etiologii, poza tym nie wszystkie znamiona barwnikowe mogą być leczone tą metodą, ponieważ laser niszczy usuwane tkanki.
Jak w przypadku każdej procedury medycznej, stosowanie wysokoenergetycznego urządzenia jakim jest laser CO2, wiąże się z ryzykiem powikłań czy działań ubocznych – niewielkich, ale trzeba o nich wiedzieć, by minimalizować skutki. Mogą to być:
- infekcje
- przebarwienia pozapalne
- nierówności zagojonej skóry po zabiegu
- nawrót usuwanej zmiany
- powstanie blizny
Usuwanie zmian za pomocą lasera to bardzo efektywna metoda terapii, przydatna szczególnie w miejscach trudno dostępnych, jak okolice oczu oraz w lokalizacjach, w obrębie których efekt kosmetyczny jest ważnym warunkiem podjęcia działania. Konieczne jest zatem wykonywanie tych zabiegów w gabinetach dysponujących personelem o dużym doświadczeniu. Ważne jest, aby zabieg przeprowadzony był przez lekarza, który przed zabiegiem omówi z pacjentem wszystkie możliwości i warunki jego wykonania .
Koszt zabiegu
Cena zabiegu zależy od kilku czynników, w tym liczby i wielkości znamion, które chcemy usunąć oraz stopnia trudności zabiegu. Pamiętaj, że najważniejsze jest doświadczenie i kwalifikacje specjalisty wykonującego zabieg.
Podsumowując – technologia laserowa przyniosła rewolucję w usuwaniu znamion –pieprzyków oraz innych zmian, co jest szczególnie korzystne dla osób, u których występują one w trudnych lokalizacjach, wymagających precyzyjnego usunięcia, pozostawiającego minimalne uszkodzenia.