Lato przeszło w jesień, co oznacza, że przed nami czas, kiedy warto z większą uwagą zadbać o kondycję skóry. Cele są dwa – zredukowanie negatywnych skutków czynników działających na cerę latem oraz przygotowanie jej do zimy. 

Co zatem możemy zrobić? Zależnie od potrzeb – likwidować objawy lub działać profilaktycznie i zabezpieczająco.  

W dermatologii laserowej i estetycznej istnieje kilka metod, których zastosowanie pozwala ustalić wszechstronny zakres oddziaływań na skórę. Wykonanie peelingów medycznych, mezoterapii, fotoodmładzania, czy zastosowanie laserów frakcyjnych lub radiofrekwencji Infini, niesie nie tylko skutki doraźne, ale również te nieco odsunięte w czasie – uruchamiane są procesy przebudowy tkanki, co po kilku tygodniach daje efekt stopniowej poprawy jej jakości. Przedstawiamy krótki przegląd tych metod. 

Mezoterapia iniekcyjna – dawka substancji odżywczych. Zabieg polegający na wstrzyknięciu do skóry właściwej wybranych preparatów. Może to być nieusieciowiony kwas hialuronowy lub koktajle zawierające substancje odżywiające skórę – witaminy, aminokwasy, mikroelementy i polinukleotydy.
Jak to działa? Po pierwsze dostarczamy w głąb skóry substancje aktywne, które nie miałyby szansy na pokonanie bariery naskórkowej. Dzięki iniekcji są one szybko dostępne i wykorzystywane przez komórki skóry do procesów życiowych. Po drugie mechaniczne uszkodzenia, czyli nakłucia skóry uruchamiają proces gojenia i regeneracji. Po trzecie wreszcie, jeśli wstrzykujemy kwas hialuronowy, on również powoduje efekt stymulacji skóry.
PRP, czyli tak zwany “wampirzy lifting”, to specyficzny rodzaj mezoterapii, w którym jako substancję wstrzykiwaną do skóry wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe, pozyskiwane od pacjenta. Probówka zawierająca krew trafia do wirówki medycznej, a w procesie wirowania wytrącają się płytki krwi – w nich zawarte są czynniki wzrostu, które inicjują i przyspieszają procesy powstawania oraz rozwoju komórek skóry.  

Radiofrekwencja mikroigłowa – uruchamiamy podwójną stymulację. Skóra jest nakłuwana, a następnie poddana działaniu fal elektromagnetycznych (radiowych). Podczas jednego zabiegu procedura jest wykonywana na trzech różnych głębokościach, co pozwala uzyskać efekt przestrzennej/wielopoziomowej stymulacji. Doskonała metoda, służąca do redukowania objawów starzenia się skóry, ale również spłycania blizn potrądzikowych oraz minimalizowania łojotoku. 

Peelingi medyczne – czyli sposób na złuszczanie. Zależnie od potrzeb skóry, można zastosować zabiegi o różnej intensywności. Wraz ze złuszczeniem naskórka zyskujemy wygładzenie, rozjaśnienie powierzchownych przebarwień, usunięcie zaskórników. Peelingi przeznaczone do cery trądzikowej pozwalają oczyścić gruczoły łojowe, zmniejszyć przetłuszczanie skóry, a także wyhamować proces powstawania zmian zapalnych. Niezależnie od efektów złuszczania, peelingi pobudzają mikrokrążenie oraz stymulują produkcję kolagenu i elastyny. 

Lasery frakcyjne – mocna dawka energii inicjująca naturalne procesy regeneracji.
Lasery frakcyjne ablacyjne umożliwiają wywołanie kontrolowanego, punktowego podgrzania tkanki, co powoduje jej uszkodzenie, a w konsekwencji rozpoczyna procesy regeneracyjne i powstawanie nowego kolagenu. Zabieg wywołuje również intensywne złuszczanie naskórka. Metoda jest wykorzystywana jako skuteczne narzędzie walki z procesami starzenia się skóry, a także do redukowania blizn potrądzikowych oraz modelowania blizn pourazowych. 
Łagodniej działają lasery nieablacyjne, które nie powodują uszkodzenia tkanki, a jedynie jej równomierne podgrzewanie. Ich zastosowanie również stymuluje produkcję kolagenu i proces przebudowy skóry, jednakże sam zabieg jest delikatniejszy. Plusem metody jest więc to, że skóra szybciej wraca do normalnego wyglądu, minusem zaś, że osiągnięcie spodziewanego rezultatu wiąże się z wykonaniem większej liczby zabiegów.  

Fotoodmładzanie – zabieg o podwójnym spektrum działania. Umożliwia usuwanie zmian naczyniowych oraz przebarwień, a dzięki działaniu energii na głębsze warstwy skóry, także stymulację kolagenu. Oznacza to, że w efekcie możemy zlikwidować lub zmniejszyć zaczerwienienie skóry, rozjaśnić posłoneczne zmiany pigmentowe, ale także uzyskać poprawę jakości i gęstości skóry.  

Zabiegi można łączyć w serie, zgodnie z potrzebami skóry. Wstępna rozmowa lekarza i pacjenta ułatwia podjęcie decyzji, jaki zabieg wybrać i umożliwia opracowanie planu zabiegowego. 

Close