Odpowiedzi na to pytanie udziela pan Marek Mindak, od wielu lat zajmujący się wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych w dermatologi:

„Ewolucja tworząc skórę – doskonały „skafander”  na ciało – zadbała o skuteczne i szybkie mechanizmy jego samo naprawy. Skóra jest przystosowana do częstszych uszkodzeń i ma zdolność szybkiego zrastania i gojenia. Co ciekawe, najszybciej goją się obszary „delikatne” – np. twarz, a dużo dłużej np. skóra na dłoniach. Po zamknięciu przerwania skóry tworzy się mało estetyczna blizna, ale tylko wtedy, gdy uszkodzenie jest większe – drobne, płytkie uszkodzenia skóry goją się szybko i na szczęście bez śladu! 

Uszkodzenie skóry uruchamia naturalną kaskadę procesów reparacyjnych, których wynikiem jest najpierw oczyszczenie rany, a potem jej wygojenie i zarośnięcie. Po uszkodzeniu następuje wyrzut cytokin i hormonu wzrostu, czego zewnętrznym objawem jest widoczny stan zapalny wokół rany, a efektem szybki proces gojenia. Idealnym narzędziem do wywołania mikrouszkodzenia skóry jest laser CO2, który szybko, punktowo odparowuje skórę.

Jedno małe uszkodzenie i wygojenie skóry nie dałoby widocznego efektu. Konieczne jest „podziurkowanie” w dziesiątkach punktów na każdym centymetrze kwadratowym, aby uzyskać znaczący, widoczny efekt. Wykorzystano do tego szybki skaner, system dwóch mikro lusterek sterowanych komputerem, opracowany i zbudowany wcześniej do systemu… samosterowania rakiet! Połączenie impulsowego lasera ze skanerem umożliwiło bardzo szybkie, jednorodne “podziurkowanie” skóry na wybranym obszarze. Proces perforacji musi być prowadzony bardzo precyzyjnie – chcemy wytworzyć dużą ilość kraterów (osiągnąć widoczny efekt), ale jednocześnie zachować wokół nich dostatecznie szeroką strefę zdrowej skóry, która zapewni szybkie gojenie. Z jednej strony chcemy osiągnąć masywny stan zapalny (intensywny proces gojenia), a z drugiej strony nie możemy dopuścić, aby proces gojenia trwał długo – bo rośnie ryzyko powikłań. […] W jednym zabiegu uszkadza się (przebudowuje) do 30% powierzchni poddanej zabiegowi. Pozostała część jest nienaruszona, co gwarantuje szybkie gojenie, ale jednocześnie wskazane są 3-4 zabiegi na wybraną okolicę skóry, aby doprowadzić do jej odbudowy.