Depilacja laserowa – ile zabiegów potrzebujesz, by cieszyć się idealnymi efektami?
Depilacja laserowa jest obecnie jedynym zabiegiem, który pozwala trwale pozbyć się niechcianego owłosienia. Duża popularność tej metody wynika z jej bezpieczeństwa, braku inwazyjności, a także długotrwałych i spektakularnych rezultatów. Aby uzyskać idealnie gładką skórę należy jednak wykonać serię powtórzeń. Ile dokładnie potrzeba zabiegów, żeby osiągnąć pożądany efekt?
Jak działa depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to bardzo prosty zabieg, mający na celu trwałe usunięcie włosów z wybranego obszaru ciała. Można to osiągnąć wykorzystując specjalistyczny laser wytwarzający światło, które w trakcie zabiegu absorbowane jest przez pigment mieszka włosowego. Dzięki temu dochodzi do trwałego uszkodzenia mieszka i jego macierzy, czyli komórek odpowiedzialnych za tworzenie nowych włosów, co hamuje ich ponowny wzrost. Warto zdawać sobie sprawę, że cała procedura wyróżnia się wysokim bezpieczeństwem: energia światła lasera pochłaniana jest przez barwnik zawarty w skórze i włosach — melaninę, a ponieważ we włosach jest go więcej, światło działa na rosnące włosy, minimalnie podgrzewając skórę.
Laser oddziałuje głównie na rosnące włosy, ale ponieważ nie wszystkie włosy rosną równocześnie, dla uzyskania najlepszych rezultatów konieczne jest przeprowadzenie serii kilku zabiegów.
Jakie są zastosowania depilacji laserowej?
Depilacja laserowa przeznaczona jest dla wszystkich osób, które odczuwają dyskomfort z powodu niechcianych włosów na ciele i kwalifikują się do depilacji laserowej. Nadmierne owłosienie może stanowić duży problem natury estetycznej, obniżający jakość codziennego życia pacjenta. Z tego rozwiązania bardzo często korzystają .również osoby, które marzą o idealnie gładkiej skórze, a nie mają czasu na ciągłe sięganie po depilator lub jednorazową maszynkę. Wśród głównych wskazań do wykonania depilacji laserowej wymienia się:
- chęć trwałego pozbycia się owłosienia z dowolnych obszarów ciała w celach estetycznych;
- potrzebę likwidacji nadmiernego owłosienia występującego na skutek zaburzeń hormonalnych;
- stale nawracające zapalenie mieszków włosowych;
Ile zabiegów depilacji laserowej jest potrzebnych?
Depilacja laserowa stanowi świetną alternatywę dla innych metod redukcji owłosienia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że aby uzyskać piękną, gładką skórę należy przeprowadzić serię zabiegów. W zależności od fototypu skóry, koloru i rodzaju włosów, a także wybranego obszaru ciała, konieczne może okazać się wykonanie kilku powtórzeń. Szczegółowe informacje na temat dokładnej ilości zabiegów przedstawiane są na konsultacji z osobą kwalifikującą do depilacji. Skuteczność depilacji laserowej po całej serii wynosi około 80-90%, dlatego dla takich rezultatów, z pewnością warto uzbroić się w cierpliwość!
Czy depilacja laserowa wymaga wielu zabiegów?
Gładka skóra to dla wielu osób niemały powód do radości. Aby jednak móc się nią cieszyć, konieczne okaże się przeprowadzenie co najmniej kilku powtórzeń. Dlaczego tak się dzieje? Działanie lasera wykorzystywanego w trakcie zabiegu opiera się na eliminowaniu włosów, które w danym momencie są w aktywnej fazie wzrostu. Włosy na naszym ciele rosną jednak w bardzo różnym tempie. Cykl ich rozwoju składa się z trzech etapów:
- fazy wzrostu;
- fazy przejściowej;
- fazy spoczynku.
Część włosów poddawanych właśnie naświetlaniu znajduje się w fazie przejściowej lub spoczynku, co uniemożliwi faktyczne uszkodzenie ich struktur. Tylko poprzez systematyczne powtarzanie zabiegów uda się rzeczywiście usunąć owłosienie z wybranego obszaru skóry. Podczas kolejnych sesji usuwane są włosy, które podczas wcześniejszych zabiegów były w fazie uśpienia.
Depilacja laserowa — ile zabiegów jest potrzebnych? Warto zdawać sobie sprawę, że ilość powtórzeń w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji, w tym zabarwienia włosów, ich grubości, a nawet od funkcjonowania gospodarki hormonalnej.
Jak często należy przeprowadzać zabiegi depilacji laserowej?
Decydując się na zabieg depilacji laserowej, z pewnością trzeba zarezerwować sobie nieco więcej czasu. Szczegółowy harmonogram całej procedury zostanie przedstawiony na konsultacji przedzabiegowej. Ważne jest, aby przestrzegać nie tylko ilości powtórzeń, ale też optymalnych odstępów między zabiegami. Zazwyczaj przyjmuje się, że przerwa pomiędzy poszczególnymi sesjami naświetleń powinna trwać do czasu wyrośnięcia kolejnych włosów i np. w okolicach podudzi trwa ona 2-3 miesiące, a na twarzy 4-6 tygodni.
Ile zabiegów depilacji laserowej potrzeba na każdą część ciała?
Każdy pacjent jest inny, dlatego nie da się z góry określić, ile dokładnie zabiegów w danym przypadku okaże się potrzebnych. O ilości zabiegów decyduje przede wszystkim fototyp skóry pacjenta i kolor włosów. Pacjenci z ciemnymi włosami zazwyczaj będą wymagali mniejszej liczby powtórzeń zabiegów. Znaczenie ma również okolica ciała poddawana zabiegowi — na twarzy niezbędne jest wykonanie znacznie większej liczby zabiegów niż na przykład na nogach. Oczywiście nie bez wpływu na liczbę powtórzeń jest przyczyna występowania nadmiernego owłosienia, np. zaburzenia hormonalne.
Czy można osiągnąć trwałą depilację po jednym zabiegu laserowym?
Skuteczność depilacji laserowej bazuje na kilkukrotnych powtórzeniach, dlatego po jednym zabiegu z pewnością nie uda się osiągnąć pożądanych rezultatów,ale warto podkreślić, że włosy usunięte w trakcie zabiegu nie odrosną. W wyniku oddziaływania wysokich temperatur, po 2-3 zabiegach może dojść do przebudzenia wcześniej uśpionych cebulek i na ciele pojawi się więcej włosów. Po przeprowadzeniu zalecanej serii powtórzeń większość owłosienia zniknie na stałe, dzięki czemu będzie można cieszyć się piękną i gładką skórą.
Jakie są czynniki wpływające na liczbę zabiegów depilacji laserowej?
Ilość zabiegów depilacji laserowej wymaganych do osiągnięcia maksymalnych rezultatów zależy od kilku istotnych czynników. Na pewno po każdej sesji włosy stają się coraz słabsze, a co za tym idzie, skóra jest gładsza. Do najważniejszych aspektów mających bezpośredni wpływ na ilość wymaganych powtórzeń zalicza się:
- obszar ciała poddawany depilacji — włosy znajdujące się na udach są przeważnie jaśniejsze i delikatniejsze niż te rosnące na łydkach, dlatego każdy z tych zabiegów wymaga wykorzystania innych parametrów zabiegowych;
- indywidualne cechy owłosienia — duże znaczenie ma gęstość, grubość włosów, oraz ich kolor — włosy jaśniejsze od skóry słabo reagują na naświetlanie. Zazwyczaj ciemniejsze i bardziej widoczne owłosienie jest łatwiejsze do zredukowania niż jaśniejsze włosy;
- predyspozycje genetyczne;
- gospodarka hormonalna.
Czy należy przeprowadzać regularne zabiegi depilacji laserowej po uzyskaniu pożądanych efektów?
Po przeprowadzeniu całej serii zabiegów skóra staje się gładka i jedwabista, dzięki czemu nie trzeba już dodatkowo stosować innych metod depilacji. Należy pamiętać, że nigdy nie usuniemy 100% włosów. Po jakimś czasie mogą odrastać włosy, które były w uśpionej fazie wzrostu. Nie należy też zapominać, że każdy z nas ma inną gospodarkę hormonalną, która ma ogromne znaczenie dla wzrostu owłosienia. Nowe włosy rosną chociażby w trakcie ciąży, chorób czy menopauzy. Jeśli po dłuższym czasie zauważysz więc, że na wydepilowanym obszarze pojawiły się pojedyncze włosy, to możesz dla wzmocnienia efektu umówić się na zabieg przypominający.
Profesjonalna depilacja laserowa przeprowadzona w sprawdzonej klinice to najlepszy sposób na gładką, pozbawioną włosów skórę. Z pewnością dużą zaletą rozwiązania jest możliwość wykonania zabiegu praktycznie na dowolnym obszarze ciała, zakwalifikowanym do zabiegu.
Występują jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu — opalona lub zbyt ciemna skóra, przyjmowanie leków uczulających na światło oraz ciąża. Ponadto włosy jaśniejsze od skóry słabo reagują na światło lasera, jeśli nie chcemy skóry poparzyć – bowiem ciemniejsza skóra bardziej absorbuje światło niż jaśniejsze włosy.
Po zabiegu mogą wystąpić objawy uboczne, takie jak zaczerwienienie skóry czy delikatny obrzęk okołomieszkowy, czasem zdarzają się przebarwienia pozapalne, związane z fototypem skóry. Zdarza się, że nie wszystkie włosy wypadają bezpośrednio po zabiegu — czas ich wykruszenia uzależniony jest od grubości skóry, proces ten może trwać do dwóch tygodni.