Brodawki – rodzaje, przyczyny, objawy, usuwanie brodawek
Brodawki wirusowe to zmiany na skórze, pojawiające się w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Mają one postać grudek, często zrogowaciałych, umiejscowionych najczęściej na dłoniach, stopach i twarzy, jak i w obrębie okolic intymnych. Szacuje się, że wirusem HPV zarażonych jest około 10% społeczeństwa. Leczenie tej infekcji jest trudne, co wynika z braku istnienia leków przeciwwirusowych. Wszystkie metody, którymi dysponujemy usuwają zmiany wywołane przez wirusa, a nie samego wirusa i dopiero podczas procesu gojenia, czyli aktywacji immunologicznej pacjenta, może dojść do pełnego usunięcia lub zdominowania wirusa w organizmie.
Dysponujemy szeregiem metod, często nowoczesnych, ale żadna nie daje 100% gwarancji usunięcia problemu, często niezbędne jest ponowienie procedury terapeutycznej.
Jak dochodzi do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego?
Przyczyną powstawania brodawek jest wirus HPV, który przenosi się dość łatwo poprzez kontakt z zakażoną osobą. Czasem wystarczy podanie dłoni lub wizyta na basenie czy w salonie kosmetycznym. Choć brodawki pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach, spotykane są także na twarzy oraz w innych miejscach ciała.
Brodawczak ludzki przenosi się także poprzez kontakty płciowe. Powstałe w wyniku jego działania zmiany – kłykciny kończyste – zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory pochwy, macicy, sromu, penisa, a także jamy ustnej i gardła.
Bardzo często uszkodzona skóra nie stanowi bariery ochronnej przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, co ułatwia powstawanie infekcji.
Rodzaje brodawek – rozpoznanie problemu
Nie wszystkie brodawki są takie same. Ich wygląd i wpływ na zdrowie zależy od rodzaju wirusa HPV, jaki doprowadził do ich powstania. Warto pamiętać, że wszelkie zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem, który oceni ich rodzaj i zaplanuje odpowiednie leczenie. Wśród brodawek wyróżnia się:
-
- brodawki zwykłe – najczęściej wyrastają na palcach, wałach paznokciowych, a także pod płytką paznokcia. Osiągają wielkość do 10 mm. Występują w formie grudek, a ich kolor jest taki sam, jak odcień skóry;
- brodawki stóp – pojawiają się na podeszwach i mogą być bolesne. One także mają kolor skóry, ale są większe niż brodawki zwykłe. Mogą osiągnąć nawet 2 cm. Występują w formie rozsianej, głębokiej lub powierzchniowej;
- brodawki płaskie – występują najczęściej na twarzy, przedramionach i rękach. Nazywane są brodawkami młodocianymi, gdyż pojawiają się najczęściej u ludzi w młodym wieku. Zwykle nie wymagają leczenia i ustępują samoistnie;
- brodawki przejściowe – najczęściej występują u osób o obniżonej odporności. Mają cechy zarówno brodawek zwykłych, jak i płaskich.
- uogólnione zakażenie skóry Epidermodysplasia verruciformis – wywołane są przez onkogenne rodzaje wirusa HPV. Oznacza to, że obecność tego typu zmian jest stanem przedrakowym. Takie brodawki obejmują całe ciało, a ich cechą charakterystyczną jest towarzystwo czerwonych i brązowych plam;
- kłykciny kończyste – dotyczą zakażeń w obrębie narządów płciowych. Najczęściej dotykają aktywnych seksualnie osób w wieku 20-30 lat. Mogą mieć formę grudek i zlewać się. Po zarażeniu występuje pieczenie, świąd, przeczulica, ale bywa, że kłykciny kończyste nie dają żadnych objawów.
Odpowiednie rozpoznanie jest podstawą do wprowadzenia właściwego leczenia.
Jak usunąć brodawki – poznaj najskuteczniejsze sposoby
Jest wiele metod służących usuwaniu brodawek wirusowych. Niektóre z brodawek ustępują samoistnie, jednak czasem konieczne jest ich usunięcie.
Nowoczesne metody leczenia przynoszą bardzo dobre efekty, choć należy pamiętać, że zmiany mogą nawracać.
Jak usunąć brodawkę?
Jedną z najlepszych metod usuwania brodawek, jakie obecnie się stosuje, jest zabieg laserem CO2. Charakteryzuje się on dużą skutecznością i krótkim czasem rekonwalescencji po zabiegu. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Polega na odparowaniu uszkodzonych tkanek, jego zaletą jest możliwość wykonania precyzyjnego usunięcia zmiany przy minimalnych uszkodzeniach struktur otoczenia.
Inną metodą jest terapia fotodynamiczna PDT, polega na dostarczeniu do uszkodzonych wirusem komórek substancji światłouczulającej, która po naświetleniu światłem o odpowiedniej długości powoduje destrukcję zmienionych chorobowo tkanek.
Całkiem szeroko stosowana jest także krioterapia, a więc wymrażanie brodawek – wykorzystuje się w tym celu ciekły azot lub podtlenek azotu, substancje, które w stanie ciekłym mają bardzo niską temperaturę, co umożliwia zamrażanie i niszczenie tkanki. Zabiegi te wymagają najczęściej wielu powtórzeń i czasem trudno pogodzić intensywność z efektywnością zabiegu.
Często stosuje się również metody chemiczne polegające na złuszczaniu pogrubiałych tkanek przy pomocy kwasów chemicznych.
Wykorzystuje się również preparaty stymulujące reakcje immunologiczne oraz wiele innych metod, z których żadna nie stanowi 100% gwarancji sukcesu przy pojedynczym spotkaniu.
Usunięcie brodawki określoną metodą zawsze jest poprzedzone konsultacją lekarską, podczas której następuje rozpoznanie oraz omówienie wszystkich metod mających szansę powodzenia przy jej terapii, ponadto ustala się wszystkie okoliczności mogące wynikać z rozpoznania oraz ich ocena na tle ogólnego stanu zdrowia.