Zdrowy człowiek traci około 50 – 150 włosów dziennie. Wzrost tej liczby może oznaczać pojawienie się problemu nadmiernego wypadania włosów lub łysienia. Przyczyny mogą być różne, ich wczesne rozpoznanie pozwala zaplanować terapię, która może zahamować ten proces.
Jedną z metod redukcji nadmiernego wypadania włosów jest mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym PRP. Metoda ta może stanowić podstawę terapii, jak i uzupełnienie zabiegów klasycznymi preparatami zapobiegającymi wypadaniu włosów.
Dlaczego PRP działa?
Tajemnica skuteczności metody tkwi w płytkach krwi – strukturach powstających w szpiku, obecnych we krwi krążącej. Ich rolą jest rozpoczynanie procesu krzepnięcia w obrębie uszkodzonych naczyń, formowanie strupa zamykającego uszkodzone naczynie oraz inicjowanie procesów gojenia, poprzez wytworzenie nowych elementów tkanki łącznej i powstanie naczyń ją odżywiających.
Możliwe jest to dzięki zawartości w obrębie płytek krwi ziarnistości, które zawierają ponad 300 bioaktywnych czynników, odgrywających podstawową rolę w procesie zatrzymania krwawienia i regeneracji tkanek.
Idea wykorzystania płytek krwi w procesach regeneracji tkanek powstała w latach 80 XX wieku. Zatem od wielu lat, naukowcy wykorzystują te procesy, poznają je i znajdują dla nich coraz szersze zastosowania.
Na czym polega zabieg?
Osocze bogatopłytkowe otrzymywane jest z krwi pacjenta, która po pobraniu do specjalnej probówki, wirowana jest w medycznej wirówce laboratoryjnej. W wyniku tego procesu następuje oddzielenie czerwonych krwinek od osocza oraz jego zagęszczenie.
Skoncentrowane PRP zawiera proteiny i czynniki wzrostu, stymulujące aktywność mieszków włosowych. Zabieg polega na wstrzyknięciu przygotowanego preparatu na obszarze o największym przerzedzeniu włosów. Wprowadzone w skórę czynniki wzrostu pobudzają komórki macierzyste mieszków włosowych do przejścia od stanu uśpienia do stanu aktywnego. Proces ten powoduje stymulację odrastania włosów – stają się one mocniejsze, grubsze i zagęszczone. Ostateczne rezultaty terapii możemy ocenić po upływie około 3 miesięcy od wykonania serii zabiegów.