Cera sucha/cera tłusta – dwa różne problemy i jedna przyczyna, czyli aktywność gruczołów łojowych, zlokalizowanych w skórze, najgęściej na twarzy, głowie, plecach i klatce piersiowej.  

Ich rola jest niezwykle ważna, ponieważ wytwarzają wydzielinę lipidową, czyli łój skórny. Pełni on funkcję płaszcza ochronnego, zabezpieczającego skórę przed czynnikami zewnętrznymi, m. in.  promieniowaniem UV, bakteriami, wirusami i grzybami. Zapewnia też skórze elastyczność, gładkość i nawilżenie. 

Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy gruczoły łojowe pracują nieprawidłowo. Nadmierne wydzielanie sebum prowadzi do łojotoku i problemu skóry tłustej, zbyt mała ilość wydzieliny sprawia, że skóra jest sucha, matowa    i łatwo ulegająca podrażnieniom. Pomimo odmiennych objawów, kluczem do opanowania dyskomfortu związanego zarówno z cerą tłustą jak i suchą, jest odpowiednie nawilżanie i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza przed promieniowaniem UV. 

Bardzo ważny jest dobór delikatnych środków myjących, pozbawionych alkoholu, takich które nie będą nadmiernie wysuszać skóry. Niewłaściwie dobrane kosmetyki myjące u osób z cerę suchą powodują podrażnienia, zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie, a u posiadaczy cery tłustej uruchamiany jest mechanizm obronny powodujący zwiększoną produkcję łoju.  

W przypadku cery tłustej, wskazane jest używanie kremów nawilżająco-matujacych, które pozwolą ograniczyć błyszczenie. Skórze suchej trzeba dostarczać substancji odżywczych, dobierając bogaty w te składniki krem na noc.  

Na koniec jeszcze jedna rzecz, o której musimy pamiętać – ochrona przed promieniowaniem UV. Większość dostępnych preparatów chroni skutecznie przez około 2- 3 godziny, warto więc zawsze mieć przy sobie preparat z filtrem.