CELLULIT
co to jest cellulit?
Cellulit to popularnie stosowane określenie zjawiska lipodystrofii, oznaczające obrzękowo – włókniejące zwyrodnienie tkanek podskórnych.
Występuje przede wszystkim u kobiet, najczęściej w obrębie bioder, ud i pośladków. Istnieje wiele czynników wpływających na powstanie cellulitu, ale podstawowym są
ESTROGENY
hormony żeńskie:
- wpływające na powstawanie tłuszczu i jego magazynowanie w komórkach tłuszczowych, które powiększone utrudniają mikrokrążenie,
- zwiększające zatrzymywanie wody w przestrzeniach międzykomórkowych, co prowadzi do obrzęku i zaburzeń mikrokrążenia żylnego i limfatycznego, a to upośledza usuwanie metabolitów i pogarsza metabolizm tkanek,
- zmieniające strukturę tkanki łącznej, co prowadzi do powstawania zwłóknień i stwardnień w skórze („efekt skórki pomarańczowej”).
KATECHOLAMINY
adrenalina i noradrenalina – hormony „stresu”, wydzielane przez nadnercza i we włóknach układu nerwowego. Poprzez pobudzenie receptorów zlokalizowanych na komórkach tłuszczowych, stymulują lipolizę – czyli rozpad tłuszczu lub lipogenezę, czyli jego powstawanie. U kobiet, w miejscach gdzie powstaje cellulit,występują przede wszystkim receptory, których pobudzenie sprzyja powstawaniu tłuszczu.
NA POWSTAWANIE CELLULITU MAJĄ WPŁYW TAKŻE:
- brak ruchu,
- dieta z dużą zawartością tłuszczu, soli, cukru,
- niektóre leki,
- zwyczaje nasilające zaburzenia krążenia – obcisła odzież, „noga na nogę” etc.,
- czynniki genetyczne.
CELLULIT – ETAPY ROZWOJU:
- 1 – bez objawów klinicznych – w tym czasie pojawiaja się zastój w obrębie mikrokrążenia i gromadzenie tłuszczu przez komórki tłuszczowe.
- 2 – proces stopniowo się nasila, co klinicznie objawia się zmianą elastyczności i napięcia skóry – skóra „ciastowata”, przy ucisku obserwuje się objaw skórki „pomarańczowej”. W tym stadium uszkodzenie skóry ma charakter kosmetyczny.
- 3 – skóra jest nierówna bez ucisku, przy dotyku wyczuwalne są guzki-spowodowane powstawaniem włókniejących zrazików tłuszczowych.
- 4 – skóra nierówna, wyraźne górki i zagłębienia – obraz „materaca”, skóra tkliwa, bolesna, ponieważ ucisk obejmuje zarówno naczynia – powstaje niedokrwienie tkanek, jak i włókna nerwowe. W tym stadium cellulit staje się chorobą.
Leczenie cellulitu jest procesem trudnym i długotrwałym, najlepiej rozpocząć je w pierwszym stadium.
METODY SAMODZIELNE
Trzeba o nich pamiętać codziennie:
- dieta – urozmaicona z ograniczeniem tłuszczów, nadmiaru cukru i soli oraz zawierająca duże ilości płynów, owoców i warzyw.
- ćwiczenia fizyczne – przyśpieszające spalanie tłuszczów, poprawiające mikrokrążenie i zmniejszające obrzęk tkanek – głównie pływanie, bieganie, jazda na rowerze, aerobik etc.,
- unikanie ciasnych ubrań, wysokich obcasów, gorących kąpieli, nadmiernego opalania, długotrwałego unieruchomienia, etc. Wszystkie te czynniki utrudniają krążenie i sprzyjają obrzękom,
- pielęgnacja skóry – odpowiednie jej nawilżenie, wygładzenie oraz ewentualnie stosowanie preparatów zawierających składniki zmniejszające obrzęk tkanek, przyspieszające metabolizm tłuszczów.
METODY W GABINETACH SPECJALISTYCZNYCH
- masaże – poprawiają mikrokrążenie, zmniejszają obrzęk i przyśpieszają metabolizm tłuszczów, rozdzielają złogi kolagenu:
- endermologia – efekt podobny, uzyskany przy pomocy specjalnego urządzenia masującego,
- drenaż limfatyczny – szczególny rodzaj głębokiego masażu poprawiającego krążenie chłonki,
- ultradźwięki – u nas wykonujemy zabiegi urządzeniem Med2Contour Medical,
- radiofrekfencja (fale radiowe) – przyspiesza metabolizm tłuszczów, poprawia jakość i napięcie skóry,
- mezoterapia – wstrzykiwanie do tkanki podskórnej substancji przyśpieszających rozpad tłuszczów.