TOKSYNA BOTULINOWA

czym jest?

Dysport, Botox lub Azzalure to preparaty oczyszczonej toksyny botulinowej typu A, stosowanej w medycynie od wielu lat, początkowo w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek, a także w neurologii celem korekcji połowiczego kurczu twarzy.

Mechanizm działania opiera się na hamowaniu przewodzenia impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, co powoduje rozluźnienie mięśni i znajdującej się nad nimi skóry. To zapobiega skurczowi tych mięśni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry. Efekt ten jest wykorzystywany w medycynie estetycznej od 1992 roku, obecnie w ponad 60 krajach. Pozwala przeciwdziałać głównemu mechanizmowi powstawania zmarszczek mimicznych twarzy.

Po zastosowaniu preparatu zmarszczki są całkowicie lub częściowo zlikwidowane, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.

Botulina podawana jest w mięsień odpowiedzialny za powstawanie określonych zmarszczek lub podskórnie w rejon wymagający korekcji. Odczucia bólowe związane z podawaniem botuliny są indywidualne, praktycznie można uznać zabieg za bezbolesny. Zabieg trwa kilkanaście minut, nie pozostawia widocznych śladów. W wyjątkowych przypadkach może pojawić się w miejscu wstrzyknięcia niewielki siniak, który znika po kilku dniach.

Preparat działa jedynie w obrębie mięśnia, do którego został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. Nie dochodzi do jakichkolwiek działań ogólnoustrojowych. Zabieg jest efektywny i bezpieczny.

 

WSKAZANIA

Toksyna botulinowa jest szczególnie skuteczna do usuwania zmarszczek w górnej części twarzy, czyli poziomych linii czołowych, zmarszczek między brwiami, „kurzych łapek” i zmarszczek śmiechu między oczami. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez podanie preparatów kwasu hialuronowego np. Restylane. Botox może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.

REZULTATY ZABIEGU

Skutki działania toksyny botulinowej pojawiają się w ciągu 2-3 dni po wstrzyknięciu. Pełny efekt widoczny jest po tygodniu i utrzymuje się średnio 6 miesięcy. W tym czasie pacjent traci przyzwyczajenie używania niektórych mięśni mimicznych. Efekt ten może w pewnym stopniu pozostać, czyniąc zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej niejako prewencyjnym w powstawaniu zmarszczek mimicznych twarzy.

Zabieg jest bardzo dobrze tolerowany zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn, którzy cenią go sobie szczególnie za to, że jest praktycznie bezbolesny, krótkotrwały i nie pozostawia zaczerwienień ani obrzęku. Coraz częściej decydują się na to leczenie mężczyźni chcący wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii „zmartwienia” powoduje, że metoda ta jest popularna wśród ludzi biznesu, dając im świeżość i zwiększając przystępność, np. w negocjacjach.

PRZECIWSKAZANIA

Toksyna botulinowa podana miejscowo nie działa ogólnie na organizm ale ze względu na brak doświadczeń nie powinna być podawana kobietom w okresie ciąży i laktacji. Właściwym przeciwwskazaniem jest rzadka choroba neurologiczna miastenia gravis i zespół Lamberta Eatona, alergia na albuminę ludzką, stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów i spektynomycyny.

NADPOTLIWOŚĆ

Leczenie toksyną botulinową wykorzystywane jest także w przypadku nadpotliwości. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie najczęściej w znieczuleniu miejscowym przy pomocy kremu EMLA zakładanego 60 minut przed zabiegiem na powierzchnię skóry objętą nadmiernym poceniem, czyli np. pachy. Sam zabieg trwa około 10-20 min i polega na podaniu śródskórnym za pomocą specjalnej automatycznej strzykawki ściśle określonej przez lekarza dawki toksyny botulinowej (Dysport, Botox). Preparat ten blokuje działanie włókien nerwów współczulnych, które stymulują do wydzielania gruczoły potowe. Efekt zablokowania wydzielania potu pojawia się po kilku dniach od podania i utrzymuje się od 3 do 12 miesięcy. Po tym okresie można powtórzyć zabieg i uzyskać porównywalny efekt.

Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do normalnych zajęć, terapia toksyną botulinową nie wyłącza pacjentów z normalnej aktywności.

JAKIE PROBLEMY ROZWIĄZUJE?

zarezerwuj wizytę

CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?

REZERWUJ