Naczyniaki

 

Naczyniaki

Łagodne nowotwory naczyniowe występujące u dzieci, rozwijające się z rozrastających się komórek śródbłonka, często zlokalizowane na twarzy i skórze owłosionej głowy. Przechodzą typowe stadia rozwoju – faza intensywnego wzrostu, stabilizacji i spontanicznej regresji. Większość naczyniaków wchłania się w ok. 7-10 roku życia, czasem pozostają po nich teleangiektazje, przebarwienia i nadmiar rozciągniętej skóry.

 NACZYNIAK GWIAŹDZISTY

Są to zmiany złożone z drobnych naczyń promieniście rozchodzących się od poszerzonego, większego naczynia centralnego.

Przyczyny powstawania

  • często samoistne u młodych dziewcząt i kobiet,
  • ciąża – często nasila ich występowanie,
  • przewlekłe choroby wątroby,
  • choroby tkanki łącznej.

Naczyniak wargi

Występująca na wardze najczęściej dolnej, pojedyncza miękka grudka, zwana jeziorkiem naczyniowym powstająca w skutek  powtarzających się urazów, np. przygryzania wargi.

Naczyniak rubinowy

Drobne, często rozsiane,  grudki złożone ze licznych naczyń włosowatych

Ziarniniak naczyniowy
Granuloma Teleangiectodes

to pojedyncze, sino czerwone, szybko rosnące i niebolesne guzki powstające z tworzących się naczyń włosowatych spowodowane urazami lub zakażeniami bakteryjnymi, zlokalizowane głownie na twarzy, rękach, ale również na wargach i błonach śluzowych jamy ustnej

Leczenie: chirurgia, laseroterapia, zamrażanie płynnym azotem – w przypadku niecałkowitego usunięcia istnieje skłonność do wznowy

 

LECZENIE NACZYNIAKÓW

Leczenie naczyniaków, ze względu na tendencje do ich całkowitego wchłaniania, jest problematyczne. Na pewno należy podjąć decyzję o terapii, gdy naczyniak zaczyna gwałtownie rosnąć i może uszkodzić ważne, okoliczne struktury np. oko lub gdy krwawi i ma tendencje do powstawania owrzodzeń. W zależności od wskazań stosowane jest leczenie farmakologiczne, terapia laserowa lub zabiegi chirurgiczne.

Usuwanie naczyniaków

Naczyniaki w Epi-Centrum usuwamy urzadzeniem Photoderm lub laserem CO2.

zarezerwuj wizytę

CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?

REZERWUJ